Cumartesi, Kasım 25

Bursa Şehir Müzesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bursa Şehir Müzesi, ilin tarihi ve sosyal açıdan tanıtılması bakımından kurulan müzelerden biridir. 1926 yılında yapımına başlanan bu bina, 75 yıllık süre boyunca adliye olarak kullanılmıştır. Daha sonra 2001 yılında imzalanan bir protokolle birlikte Büyükşehir Belediyesine devri yapılmıştır. 2004 yılında geldiğimizde ise buranın bir müze olarak ziyaretçilere açılması sağlanmıştır. Şehrin en ünlü yerlerinden biri olan müze, o günden beri aralıksız olarak turist akınına uğrayan yerlerdendir.

Yapısı:

Bursa-Kent-Müzesi

Üç kattan meydana getirilmiş bu müzenin her katı farklı bölümlere ayrılmıştır. Katta bulunan ilk galeri Uygarlıklar Kenti Bursa adını taşır. Bu galeride şehrin kronolojik zamana bağlı olarak anlatımı sağlanmıştır. Osmanlıdan Kurtuluş savaşı dönemine kadar, şehir ile alakalı olan tüm bilgiler buradan detaylı bir şekilde öğrenilebilir. İkinci katın ismi ise Çağdaş Bursa olarak adlandırılmıştır. Bu kattaki tüm galeriler Cumhuriyet dönemine ait olan eserlerden seçilir. Burada zamanın en ünlü dönemlerinden biri olan Cumhuriyet dönemi, detaylı bir şekilde incelenebilir.

Bodrum katında ise, ilin ticari yönünün incelendiğini belirtmek gerekir. Burada şehrin geçmişteki en önemli geçim kaynakları arasında olan kumaşçı, yemenici, semerci gibi dükkanların canlandırmaları bulunur.

Bunların yanında müzenin yapısında geçici sergi salonları da bulunur. Bu salonlarda kısıtlı zamanlarda farklı şekilde eşyaların sergilenmesi sağlanır. Bu dönemler içinde ziyaretçilere kapısını açan müze, bu periyodik dönemden sonra farklı şekillerde tekrardan insanlar için hazırlanmaktadır.

Nasıl Gidilir?

Bursa-Kent-Müzesi

Bursa Şehir Müzesi Pazartesi hariç her gün boyunca ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır. Sabah 9:30 ve akşam 17 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Öğrenciler için indirimli olan müze giriş yeri biletleri, öğretmenlerle birlikte burayı ziyaret eden gruplar için ücretsizdir. Osmangazi’de bulunan müze, merkezi bir şekilde konumlandırıldığından dolayı, ulaşım konusunda sıkıntı yaşamadan buraya ulaşmanız mümkün olacaktır. Burada aynı zamanda çevredeki tarihi yerleri ziyaret ederek, gezinizi biraz daha hareketli bir hale taşımanız mümkün sayılacaktır. Şehrin ünlü tarihi yapılarına buradan daha kolay bir şekilde göz atarken, ünlü tatları da burada bulabilirsiniz. Her açıdan son derece memnun edici bir gezi için, burayı uğramayı ihmal etmemelisiniz.

BUNA DA BAKIN...  Denizin Keyfini Cuento Yat Kiralama İle Yaşayın
Paylaş

Yorum yapın