Cumartesi, Mayıs 4

Bursa Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bursa’nın en önemli eserlerinden biri olan Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Tophane semtinde yer almaktadır. Bursa’yı ziyaret eden turistlerin akınına uğrayan bu türbe, günümüze kadar görselliğini koruyabilmiş nadir eserlerden biridir. Haftanın yedi günü boyunca ziyaretçilere açık olduğunu belirtmek gerekir. İstediğiniz her saatte Tophane parkında bulunan bu türbeye ziyaret için uğrayabilirsiniz.

Tarihi:

osmangazi türbesi

İlk olarak aynı çatının altında yapıldığı bilinen türbeler, dönemin en büyük depreminden sonra bazı değişikliklere uğramıştır. 1855 yılında Bursa merkezli olarak meydana gelen 7.5 şiddetindeki deprem başta bu türbe olmak üzere, çoğu eserin zarar görmesine neden olmuştur. Tek çatı altında bulunan bu türbe, bu büyük felaketten sonra ayrı bir hale getirilmiştir. Yapılan bir onarım ve yenileme sonrası 1863 yılında ayrı ayrı şekilde değiştirilmiştir. Türbelerin hemen girişinde sütunlar bulunurken, giriş kısmında kubbe yer alır.

Osman Gazi 1258 ve 1326 yılları arasında yaşayan Osmanlı beyliğinin kurucusudur. Dünyada tam 900 yıl boyunca hüküm süren bu beyliğin kurucusu olduğu için, tarihin en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilir. Osmanlının ilk padişahı olan Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi, annesi de Halime Hanımdır. Orhan Gazi ise Osmanlı imparatorluğunun en önemli simalarından olan isimlerden biridir. Dönemin ilerlemesine neden olan isimlerden biri olurken, imparatorluğun ikinci padişahı olarak bilinmektedir. Babası Osman Gazi’den padişahlığı devralan Orhan Gazi, 16 bin kilometre olarak aldığı toprakları 95 bin kilometre olarak bırakan bir isim olmuştur.

Nasıl Gidilir?

osmangazi türbesi

Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri, ulaşımı son derece rahat olan bir alanda bulunur. Özellikle buraya çok sayıda metro ve otobüs seferi olduğu için, herhangi bir zahmet içinde olmadan rahatlıkla türbeyi ziyaret edebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Bursa’nın en ünlü yerlerinden biri olan Osmangazi ilçesine ulaşmanız gerekir. İlin her yerinden buraya istediğiniz zamanda ve yerde servisler sağlanmaktadır. Merkezi bir yerde olan türbe, bu adımdan sonra hızlı bir şekilde ulaşacağınız konumda olacaktır. Fazla erken saatlere kalmamak koşuluyla türbeyi ziyaret etmeniz mümkündür.

BUNA DA BAKIN...  Ağrı İli Doğubeyazıt İlçesi İshakpaşa Sarayı ve Tarihçesi
Paylaş

Yorum yapın