Salı, Nisan 9

Damlataş Mağarası Antalya

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Damlataş Mağarası Coğrafi Konum ve Ulaşım

Antalya, Alanya ilçesi’nde kent içinde ve deniz kıyısında bulunmaktadır. Merkeze 3 km. dir.

damlataş-mağarası
Özellikleri: Damlataş Mağarası, 1948 yılında vapur iskelesi inşaatında kullanılmak üzere taş ocağı olarak belirleme olunan bugünkü yerinde, bir dinamit ateşlenmesi sonucu bulunmuştur. Birbirinden hoş binlerce sarkıt ve dikitlerle süslü bu mağara hemen koruma altına alınıp mağara ile ilgili araştırmalara başlanmıştır.
Toplam uzunluğu 30m. olan mağara kuru, yatay mağara tipindedir. 200 m.’lik bir alanı kaplamaktadır. Mağaranın kapısından içeri girince 45-50 m uzunluğunda bir geçit, 13-14 m çapında ve 15 m yüksekliğinde silindirik bir boşluk, ilaveten 15000 senede oluşmuş sütunlar vardır. Mağaranın iki katlı olan boşluğu 2500 metreküp hava ihtiva etmektedir. İçindeki ısı yaz-kış 22.3 derecedir. Mutlak nem 19.6 derece nispi nem %98’dir. Mağara dış tesirlerden arınmış olup havasında bol miktarda asit karbonik vardır. Hava basıncı deniz seviyesinden biraz aşağıda olduğu halde 760 mm dir.
Mağara boşluğunun tamamı 180-200 metrekaredir. Mağara etrafındaki kalınlık 10 m’yi bulduğu için çökme olasılıki yoktur. Senenin 5-6 ayında devamlı damlar. Mağaradaki sarkıt ve dikitlerin İ.Ö. 20.000-15.000 yılları arasında meydana geldiği sanılmaktadır. Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarasıdır.

antalyadaki-mağaralar

Mağaranın Tıbbi Fonksiyonu

Mağaranın astıma iyi gelen dört vasfı olduğu belirleme edilmiştir. Mağaranın ortamında bulunan normalde 8-10 misli fazla karbondioksit, yüksek oranda nem, alçak sühunet, radyoaktive gibi öğelerin ilk ikisinin astıma iyi geldiği, diğer ikisinin de yardımcı etken olarak kabul edildiği bilinmektedir.
Alanya’ya tedavi için gelen hastaların, ilk önce bir hekimdan mağaraya girmesinde bir sakınca olmadığına dair rapor alarak, mağaranın ilgili memuruna baş vurması gereklidir. Tedavi süresince sembolik bir ücret öadı verilir. Guzelyerler.net

BUNA DA BAKIN...  Kelebekler Vadisi Fethiye
Paylaş

Yorum yapın