Salı, Mayıs 7

Antalya’da Gezilecek Yerler, Tavsiye Yerler

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Antalya’da Gezilecek yerler, Antalya’da Nereye Gidilir?

Antalya, ülkemizin tatil başşehri. Her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor ve harika yerleri misafirlerine sunuyor. Kelimelerle anlatılamayacak değerlere sahip Antalya’da gezilecek birçok yer var. Antalya’nın gezilecek yerleri neresi diye merak ediyorsanız şayet, aşağıdaki yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.
Antik Kentler ve Yapılar: Binlerce yıllık geçmişe sahip antik şehirler Antalya gezinizin vazgeçilmez duraklarında olmalı. Aspendos Antik Kenti, Aspendos Tiyatrosu, Perge Antik Kent, Myra Antik Kenti, Simena Antik Kenti, Xanthos Antik Kenti, Apollonia Antik Kenti, Olimpos Antik Kenti, Arykanda Antik Kenti, Sillyon Antik Kenti, Side Apollon Tapınağı, Side Antik Tiyatrosu, Side Antik Kenti, Seleukeia Antik Kenti, Soura Antik Kenti, Antiphellos Antik Kenti, Hadrian Kapısı Antalya’nın en fazla ziyaret edilen ve görmenizi tavsiye ettiğimiz yerleri arasında.

Antalya’da Gezilecek Yerler Listesi

Müzeler: Pek çoğu kent merkezinde bulunan Antalya müzeleri de gezebileceğiniz yerler arasında. Özellikle Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, Antalya Atatürk Evi Müzesi, Antalya Oyuncak Müzesi, Alanya Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Plajlar: Dünyaca ünlü Antalya Plajlarını keşfetmek tatilinizin en eğlenceli kısmını oluşturacak. Konyaaltı Plajı, Lara Plajı, Ulaş Plajı, Kleopatra Plajı, Phaselis Plajı, Kaputaş Plajı, Damlataş Plajı Antalya’da kesinlikle görmeniz gereken plajlar arasında.

Kanyonlar: Sayısız doğal hoşliğe sahip olan Antalya’da doğa harikası birçok kanyon bulunuyor. Hem doğa yürüyüşleri hem de doğa sporlar yapabileceğiniz bu kanyonlar arasında en fazla ziyaret edilenler Köprülü Kanyon, Sapadere Kanyonu, Gökbük Kanyonu, Kıbrıs Kanyonu, Göynük Kanyonu ve Güver Uçurumu.

Mağaralar: Eğer siz de macera ruhuna sahip gezginlerdenseniz Antalya mağaralarını kesinlikle gezmelisiniz. Dünyanın farklı yerlerinden her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği bu mağaralar arasında bilhassa Dim Mağarası, Kocain Mağarası, Suluin Mağarası, Karain Mağarası, Beldibi Mağarası ve Sırtlanini Mağarası’nı gezmelisiniz.

BUNA DA BAKIN...  Aydın Aphrodisias Antik Kenti

Şelaleler: Antalya şelaleleri ile de ünlü bir coğrafyaya sahip. Manavgat Şelalesi, Düden Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi, Uçarsu Şelalesi, Alara Şelalesi, Uçansu Şelalesi görkemli hoşlikler sunuyor.

Yaylalar: Antalya’nın ykesintisiz sıcağından biraz uzaklaşmak ve doğa ile iç içe vakit geçirmek dilerseniz Bezirgan Yaylası’nı, Gömbe Yaylası’nı ve Üçoluk Yaylası’nı gezebilirsiniz.

Kentin simgelerinden olan Yivli Minare ve kentin tarihi dokusunu hissedebileceğiniz Kaleiçi de gezebileceğiniz yerler arasında.

Kaş’tan deniz yolu veya kara yolu ile erişebileceğiniz Kekova Antalya’nın batık kenti. Suyun altında kalan bu kentin üzerinde altı cam teknelerle yapacağınız yolculuk sizi büyüleyecek ve içinizde bir dalış merakı uyandıracak. Ancak bu bölge araştırma sahası olduğu için henüz dalışa kapalı.

Antalya sadece merkezi ile değil; ilçeleri ve beldeleri ile de gezecek birçok yer sunuyor. Antalya’da kesinlikle görmenizi ve gezmenizi tavisye ettiğimiz yerleri arasında Kaş, Kalkan, Alanya, Kemer, Manavgat, Olimpos, Adrasan, Side var. Birbirinden hoş bu tatil beldelerinden hepsini olmasa da birkaçını gezmeden Antalya’dan dönmeyin.

Paylaş

Yorum yapın