Pazar, Ekim 11

Gökçeada Gezi Rehberi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gökçeada Gezi Rehberi

Türkiye’nin en batısı ve en büyük adası konumunda olan Gökçeada’yı birlikte keşfetmeye ne dersiniz? Gökçeada eski adıyla İmroz Adası, 290 kilometre karelik bir alan sahip ve yaklaşık 95 km uzunluğunda kıyı şeridi bulunuyor. Bu özellikleriyle Türkiye’nin enleri listesinde kendine başköşeden bir yer bulan Gökçeada, yılın her dönemi ayrı güzellikle sahip.

Şehirlerin gürültüsü, stresi, tozu ve dumanı derken, insan kalabalığından kaçmak isteyenlerin ve bir ada tatili hayal edenlerin ilk düşündüğü noktalardan biri de Gökçeada’dır.

Yılın 12 ayı ziyaret edilebilir konumda olan Gökçeada’nın yazları oldukça hareketli olmakla beraber, kış ayları inzivaya çekilmek isteyenler için biçilmiş kaftan türünde.

Kendine has tuzlu ve serin suyu ve neredeyse her zaman rüzgâr alan bir yapısı sayesinde Gökçeada su sporuyla uğraşan herkesin en az bir kez rotasını çevirmek istediği bir ada.

Gelin tüm bu özellikleriyle Gökçeada’yı daha yakından tanıyalım.

Gökçeada’da yapılacak aktiviteler

Rüzgâr sörfünü denediniz mi?

Kuzey Ege’deki rüzgâr koridorun başladığı konumda yer alan Gökçeada, Rüzgâr sörfü için neredeyse Avrupa’nın en önemli sörf noktalarından biri olmaya adaydır.

Kitesurfing (Paraşüt Sörfü)

Kelime anlamıyla paraşüt sörfü anlamına gelen Kitesurfing için en ideal noktalardan biri yine aynı sebepten dolayı Gökçeada’da oldukça yayın. Yolu Gökçeada’ya düşenler için bu iki aktiviteyi denemelerini öneririz.

Gökçeada’da Kitesurfing

Kuş Gözlemciliği

Gökçeada az bilinen bir aktivite olan Kuş Gözlemciliği için eşine az rastlanır fırsatlar sunmaktadır. Gökçeada’da 16 takım ve 41 familyaya ait ve toplamda 143 kuş türünün belirli dönemlerde bulunduğu belirlenmiş. Gökçeada’da görülen 473 kuş türü, Türkiye kuş türü yoğunluğu dikkate alındığında ülke genelinin yaklaşık %30’luk kısmını oluşturmakta. Bu haliyle birlikte Gökçeada; ulusal ve uluslararası kuş gözlemcileri tarafından da ziyaret edilebilir konumda.

Gökçeada Kuş Gözlemciliği

Gökçeada’da görülecek yerler

Tarihten günümüze Rum Köyleri

Gökçeada’yı ziyaret eden her misafir için mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktaların en başında Rum Köyleri gelir. Eskiden korsan saldırılarının olduğu dönemlerde, saldırılardan korunmak için genelde adanın en dağlık ve tepelik noktalarına inşa edilen köylerde, günümüzde hala daha Rum asıllı Türk vatandaşlarının varlığından söz etmek mümkün.

Bademli, Zeytinli, Tepeköy ve Dereköy olarak isimlendirilen köylerin tümü ziyaret edilebilir konumdadır. Adaya gelen günübirlik turların hepsinde hemen hemen bu köyler programa dâhil edilir. Bu sebeple, siz değerli https://guzelyerler.com/ okurlarının da listesine bu köyleri almasını öneririz.

Gökçeada’da buluna Rum Köyü “Kaleköy”

Gökçeada Su Altı Milli Parkı

Kalabalığın olmadığı bir coğrafyada yaşıyorsanız, tabiat ve doğa gözünüze temiz olarak gelir. Çünkü insan henüz o noktayı kirletecek zamanı bulamamıştır. Gökçeada’nın Su Altı Milli Parkı Türkiye’nin ilk ve tek sualtı parkı olma unvanına sahip. Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) tarafından 1999 yılında park ilan edilen alan, adanın kuzeydoğusunda bulunuyor. Kıyıdan 1 deniz mili uzunluğunda, denizden 200 metre açıklığında bir alanı kapsayan Su Altı Milli Parkı; birçok mağara girişleri ve Akdeniz Foku dâhil pek çok deniz canlısı için habitat olma özelliği taşıyan bir parktır.

Gökçeada Kent Müzesini ziyaret etmeden dönmeyin

2017 yılında açılan ve hemen bir yıl sonra 2018 yılında ‘Tarihi Kentler Birliği’ tarafından en iyi kent müzesi seçilen Gökçeada Kent Müzesi, Rumların eskiden sürdürdüğü yaşama dair birçok emare ve fotoğrafın yer veriyor. Arıca müzede Gökçeada’da yaşayan ve Türkiye’nin ilk palyaçosunun sahne kostümleri ve eşyalarının sergilendiği bir bölümde bulunuyor.

Gökçeada şehir merkezinde yer alan müze, adada bulunan eski hamamın yeniden restore edilmesiyle günümüzde müze kimliğine bürünmüş. Hafta sonu kapalı olan müze, hafta içi 09.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Gökçeada’ya Ulaşım

Gök­çea­da’ya ula­şım, adı üstünde ada olması sebebiyle sa­de­ce de­niz yo­luy­la sağ­la­nı­yor. Çanakkale’nin yerel gemi firması olan “Ges­taş” ta­ra­fın­dan dü­zen­le­nen de­niz seferlerinde, 2 ara­ba­lı fe­ri­bot ve 1 de­niz oto­bü­sü kul­la­nı­lı­yor.

Gökçeada’ya araçla geçmek isteyenler arabalı feribotlarla 1 saat 15 dakikada ulaşabilirler. Yaya olarak gelenler Çanakkale’den deniz otobüsüne binerek de adaya ulaşabilirler. Deniz otobüsüyle yolculuk 50 dakika sürüyor.

Paylaş

Yorum yapın