Salı, Mayıs 7

Homestay nedir? Nasıl Başvurulur?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Homestay Nedir?

Son senelerde üniversite, yüksek lisans eğitimi veyahut yabancı dil kursu gibi seçenekler için ülke dışına giden kişi sayısı arttı. Eğitimi esnasında konaklamaya fazla para harcamak istemeyenlerin seçenek ettiği alternatifler arasında yer alan homestay, daha ekonomik bir tecrübe sunması sebebiyle popülerleşmeye başladı.

Yeni Zelanda‘nın Auckland şehrinde 6 ay süren İngilizce kursumun ilk 3 ayında Yeni Zelandalı bir ailenin yanında ilk  yaşadım. 2015 başlarında yeniden İtalya’nın Milano şehrinde 1 haftalık İtalyanca dil eğitimim esnasında da İtalyan bir aileyle kalma fırsatım oldu.

Auckland, Yeni Zelanda
Auckland, Yeni Zelanda’da okuldan arkadaşlarımla

Ülke dışına gitmenin kolaylaşması ve eğitim seçeneklerinin artmasıyla beraber başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Amerika, Avustralya, İngiltere, Kanada ve Yeni Zelanda gibi yerlere ülkemizden çok sayıda talebe gidiyor. İster dil eğitimi, siter üniversite veya akademik kariyer için olsun yurtdışında yaşamaya başlayan talebeler için homestay konaklama barınma konusuna alternatif bir çözüm. Homestay konaklama burada sadeca kalacak bir yer mananına gelmiyor elbette. Başlıbaşına bir dili ve külürü olan homestay konaklamanın da bir çok kaidesi var.

Aile yanında konaklama mananına gelen homestay, gidilecek yabancı ülkede yaşayan ailelerin kendi hanelerinde talebeler için ayırdığı odaları kapsıyor. Talebelerin kalabileceği standartta, belirli aralıklarla denetlenen odalar hem gidilen ülkenin kültürünü tecrübelemek hem yabancı dil pratiği yapmak açısından da avantaj sağlıyor.

Homestay Nedir
Milano’daki homestay odam

Homestay Nedir?

Sisteme dahil olan ailelerin kendi ihtiyacından çok odaya sahip olması temel kaide. Evini yabancılara açan bu kişiler, talebe için yatacak yatak, çalışma ortamı, banyo gibi temel ihtiyaçların yanı sıra tercihe göre yemek hizmetini de sağlamak zorunda.

Aileler arasında genç, yaşlı, çocuklu, çift veyahut tek yaşayan bir hane düzeni ile karşılaşmak olası. Çift veyahut tek kişilik oda seçeneklerinin bulunduğu sistemde çift kişilik bir odayı seçmek, başka bir talebeyle iletişimin sağlanması açısından avantaja dönüşebilir. Tek kişilik oda, yalnız kalmak isteyenler için iyi bir seçim olurken, çift kişilik odanın daha ekonomik olduğu da bir gerçek.

BUNA DA BAKIN...  Avustralya'nın Kalbindeki Vaha: ALICE SPRINGS
Homestay aile
Homestay aile

Yurtdışında eğitim alan kişilerin en büyük meselesi ve ihtiyacı yabancı dil konusundaki pratik. Aile yanında konaklama seçeneği yabancı dil pratiği ile eğitim alınan ülkenin mahalli kültürünü yakından tanımak için ehemmiyetli bir fırsat sunuyor.

Homestay’de Yemek Seçenekleri

Öğrenciler için eğitim ve barınmayla birlikte en ehemmiyetli meselelerden biri olan yemek, homestay sisteminde otel mantığıyla çözülüyor. Öğrencinin seçimine göre belirlenen öğün düzeni tam pansiyon (full board), yarım pansiyon (half board) ya da sadece kahvaltı (breakfast) seçeneklerini kapsıyor.

Homestay Nasil
Homestay evde pişirdiğim yemeğim ve masam (2015)
Auckland odam, Yeni Zelanda (Aralık 2010)

Tam pansiyon seçeneğinde aile haftanın 7 günü süresince, sabah, öğle ve akşam yemeklerini talebeye servis etmekle yükümlü. Yarım pansiyonda öğle yemeği hariç olmak üzere kahvaltı ve akşam yemekleri öğün dahilinde. Bir hayli ülkede homestay konaklama bu şekilde işliyor.

Yalnızca kahvaltı isteyenler ise sabah dışındaki tüm öğünlerini dışarıda yemek zorunda. İtalya’da kaldığım homestay yalnızca kahvaltı yemek seçenekleri içerisindeydi.

Seçenekler fiyat, ders programı ve damak tadı gibi etmenlere göre tamamiyle öğrencinin tercihinde. Homestay kalınan evde buzdolabının bir rafı homestay öğrencisine verilir. En yakın markete gidin ve ihtiyacınız olan alışverişi yapıp rafınızı çekinmeden doldurun.

Homestay Ev
Homestay evim, Yeni Zelanda

Homestay’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Homestay sisteminde öğrencilerin dikkat etmesi şart olan kimi vaziyetler bulunuyor. Homestay aile yanı konaklaması olduğundan, evvela kalınan yerin bir hane olduğunu unutmamak gerekiyor.

Ortak kullanım alanlarının düzeni, televizyon kullanımı, yemek saatleri, banyo düzeni, sigara kullanımı, konuk kabul edilmesi ve haneye giriş çıkış saatleri en başta üzerinden geçilmesi gereken maddeler.

Ailenin belirlediği kurallara uyulması, evdeki diğer öğrenciler ve hayat düzenine göre hareket edilmesi sıhhatli bir iletişim için olmazsa olmazlar arasında.

Yurtdisi-Dil-Egitimi
İlk homestay evim, Auckland, Ekim 2010

Bu yüzden konaklama için karar vermeden önce kurallar ve hassasiyetler ile ilgili ortak kararları vermek veya anlamak gerekiyor. Homestay konaklamada dikkat edilecek konular üzerinde daha ayrıntılı bir yazı hazırlayacağım.

BUNA DA BAKIN...  Tlos Antik Kenti Muğla

Ülke dışına eğitim veyahut kurs gibi nedenlerle gidenlerin sıklıkla kullanmaya başladığı homestay, ekonomik bir konaklama modeli. Kısa müddetli turistik gezi, tatil, yolcu ve ziyaretlerde de kullanılan sistem için homestay.com internet sitesi hizmet veriyor. Gerekyurtdışı dil eğitimi gerekse de eğitim konularında benim İtalya gezisinde tercih ettiğimsoeducation.com sitesine müracaatın (0212 2936105). Aklınıza takılanları mesele, ben öyle yaptım.

kaynak:yoldaolmak.com

Paylaş

Yorum yapın