Cumartesi, Mayıs 4

Hollanda: Hem Huzur Hem Eğlence Ülkesi…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hollanda, dünyanın en modern ülkelerinden Hollanda, Belçika ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks yani Hollanda Krallığı’nı meydana getiren bir Batı Avrupa ülkesi. İngilizcede Netherlands yani ‘alçak ülke’ olarak bilinmesinin sebebi rakımın çoğu bölgede sıfırın altında olmasıdır.

Hollanda yüzden fazla peynir çeşidi, meşhur Holştayn inekleri, yel değirmenleri, laleleri, insana ve insanlığa verilen değerin yüksek olması ile bilinir. En önemli şehirleri arasında başkent Amsterdam, Rotterdam, Lahey ve Eindhoven yer alıyor.

Hollanda’da dünyanın tüm din ve inanç tarzlarına büyük saygı vardır. Ülkede sıkıntısız yaşamını sürdüren Katolik, Protestan, Müslüman, Yahudi, Ateist gibi farklı inançlarda insanlar vardır. Ülkede Hollandaca adını verdikleri Flemenkçe dilinin yanı sıra lehçe ve İngilizce de yaygın olarak konuşulur. Mutlak monarşi ile yönetilmesine karşın vatandaşlarına herhangi bir yaptırım ve başka uygulamayan ülkede refah seviyesi yüksektir. Dünya’da eşcinsel evliliğin serbest olduğu ender ülkelerdendir.

Şimdi sizlere Hollanda’da gezilecek yerler anlatacağız ve yazımız sizlere bir Hollanda gezi rehberi olacak. Muhteşem doğası ve köklü tarihi ile Avrupa’nın en çok ziyaret edilen bölgelerinden olan Hollanda adeta bir özgürlükler ülkesidir. Her şehrinde arabadan çok bisiklet görebilirsiniz. Ülke o kadar farklı yaşam tarzlarını muhteşem bir şekilde entegre etmiş durumdadır ki hem huzuru ile hem eğlencesi ile ön plana çıkabilmektedir. Kültür, sanat veya gece hayatı olarak aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Amsterdam

Dünyanın ölmeden önce görülmesi gereken şehirleri arasında olan başkent Amsterdam, turizm açısında Avrupa’nın önde gelen turistik merkezlerinden biridir. İnsan özgürlüğünü hat safhada hissedebilirsiniz. Amstel nehri kıyılarında Amstel- Reddame ismiyle kurulan şehrin tarihi 1200’lere kadar uzanıyor. Küçük yüz ölçümü ve geniş yolları ile şehri keşfetmek oldukça kolaydır. Kucaklayıcı sevgi dolu yaşam tarzı ile burada belki de 200 farklı ülkeden insan görebilirsiniz. Her mevsim canlı olan şehri ziyaret etmeniz için bahar aylarını öneriyoruz. Yaz ayları hayli sıcak olmasının yanı sıra turist çekme özelliği yüksek olduğundan biraz kalabalık olabiliyor. Amsterdam, genellikle yasal uyuşturucu tüketimi ve erotik sokakları ile gündeme geliyor olsa bunlar dışında gezilip görülecek çok fazla yer barındırmaktadır.

BUNA DA BAKIN...  MALDİVLER VAADHOO ADASI

UNESCO Dünya mirası listesinde bulunan kanalları şehre çok farklı bir duygu katıyor. Amsterdam sokaklarında yürürken hemen her köşede farklı bir durumla karşılaşabilirsiniz. Tarihi kent merkezi, müzeler, bisiklet yolları,esrarlı kek ve mantarların satıldığı dükkanlar ile Amsterdam, ilginç şehirler listesindedir.

Avrupa’nın turizm açısından önemli kentlerinde görmeye alışkın olduğumuz kent meydanı ise, Amsterdam’da bir başka. Şehrin kalbi olarak görülen DAM Meydanına ayak basar basmaz, etrafınızda bir çok turist ve gezgin görebilirsiniz. Hoş ambiyansı sokak müzisyenleri, akrobasi sanatçıları ile birlikte Dam meydanı gezinizde soluklanırken eğlenebileceğiniz bir yer konumunda.

Müzeler Bölgesi de Amsterdam’ın önemli gezi noktalarından birisidir. Bunlardan Van Gogh Museum 1973’te açılmıştır. Dünyanın en büyük Van Gogh koleksiyonuna sahip olan müzedeki koleksiyon sanatçının kardeşi Theo tarafından hazırlanmıştır. Sanatçının tablolarının ve çizimlerinin sergilendiği müzede, çağdaş dönem sanatçılarının çalışmalarını da inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Amsterdam’ın en önemli müzelerinden bir diğeri Rijksmuseum ülkenin ulusal sanat galerisidir. Dünyaca ünlü sanatçıların eserlerinin sergilendiği müze, 1808 yılında DAM Meydanında Kral Louis Napoleon tarafından kurulan müze 1885 yılında, Vondelpark’a taşınmıştır. Rijksmuseum’da Rembrandt, Steen, Hals, Vermeer gibi ünlü sanatçıların eserleri sergilenmektedir. Bunlar dışında da oldukça fazla sayıda sanat galerisi ve müzeyi barındıran şehirde turizm anlayışı tabi ki bunlarla sınırlı değil.

Hareketli gece hayatı

Hollanda gece hayatı denildiğinde kuşkusuz bahsedeceğimiz ilk yer Red Light District yani Türkçe adıyla Kırmızı Fener Mahallesi.

 1. Yüzyılda denizcilerin cinsel ihtiyaçları için kurulmuş olan alanda şu anda erotik shoplar, eşcinsel barlar, cinsellik temalı özel sinema ve tiyatrolar bulunmaktadır. Her yıl milyonlarca turist bölgeye akın etmektedir. Gündüzleri gezmek sakinlik arayanlar için hoş olsa da, geceleri kırmızı sokak lambaları yandığından itibaren başlayan sihirli mantar satan dükkanlar, erotik şovlar ve hemen her köşede göreceğiniz hayat kadınları eğlence anlayışınıza uymuyor ise, gezi tercihinizi gündüzden yana kullanmanızı öneririz.
BUNA DA BAKIN...  Okyanus ile Sanatın Birleştiği Nokta Portekiz

Amsterdam’da görmeniz gereken diğer noktalar:

 • Beginjhof
 • Stedelijk Museum
 • Westerkerk
 • Anne Frank Müzesi
 • De Oude Kerk
 • Nieuwe Kerk

Rotterdam

Hollanda denilince ilk akla gelen yer başkent Amsterdam olsa da, Hollanda buradan ibaret değil. 13. Yüzyılda kurulan ve ufak bir balıkçı köyü olan Rotterdam, şu anda ülkenin en modern ve görülmesi gereken şehirlerindendir. Hollanda’nın hemen her yerinde görmeye alışkın olduğumuz bisiklet yine burada da mevcuttur. Huzur veren doğası, sıra dışı mimarisi ile kültür turizmi yapmak isteyenlerin uğrak noktasıdır.

Hollanda’da Amsterdam dışında gezilecek yerler sıralamasında görmeniz gereken ilk yer Rotterdam. Rotterdam’ın simgesi 1960 yılında inşa edilen Euromast. Tam 185 metre uzunluğundaki gözlem kulesinde, tüm Rotterdam şehrini hatta bazı komşu şehirleri bile 360 derece gözlemleyebilirsiniz.

Eğer ekstrem sporlara merakınız var ise bungee jumping’in bir nebze daha sakin olan versiyonu abseiling ile demir halatla kuleden aşağı inmek için oldukça kısa bir yol bulabilirsiniz.

Dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz benzersiz mimarisi ile Cube House (Kübik evler), ziyaretçilerin sadece bu yüzden Rotterdam’ı tercih etmesini sağlıyor. Mimar Piet Plom tarafından her bir evin bir ağacı yansıttığı kübik evlerden 55 adet tasarlanmış olsa da bunlardan 40 tanesi hizmet vermektedir.

Rotterdam’da görmeniz gereken yerlerden bir diğeri Erasmus Köprüsü Erasmusbrug’tur. Nieuwe Nehri üzerindeki köprü dünyanın en uzun asma köprüsüdür. Üzerinde iki kaldırım, iki bisiklet yolu, iki araç yolu ve tramvay yolu bulunan köprünün mimari Ben Var Erkel. Akşamları ise tamamen görsel şölene dönen ışıklandırmasını izlemek ve güzel vakit geçirmek için köprü altında bulunan kafeler, barlar ve restoranlar tercih edebilirsiniz.

Rotterdam’da gezebileceğiniz diğer yerler:

 • Museum Boijmans Van Beuningen
 • Denizcilik Müzesi
 • Dieergaarde Blijdorp (Rotterdam Zoo)
 • Markthal (Market Hall)
 • Grote of Sint Laurenskerk
 • Miniworld Rotterdam
 • Hotel New York
 • Eindhoven
BUNA DA BAKIN...  Hawaii Nasıl Bir Yer? Havai Eyaleti

Genç nüfusun yoğun olduğu Hollanda’nın büyük şehirlerden olan Eindhoven müzeleri ve üniversiteleri ile dikkat çekmektedir. Seyahatiniz sıranızda Eindhoven’a yolunuz düşerse mutlaka oradan bir Türk’e rastlayacaksınız çünkü nüfusun yaklaşık yüzde 5’i Türklerden oluşmaktadır. Sanayinin de oldukça gelişmiş olduğu kent ünlü teknoloji markası Philips’in kurulduğu şehirdir. Belki de Hollanda’nın gelmiş geçmiş en büyük futbol kulübü PSV Eindhoven’ın maçlarını dünyaca ünlü Philips Stadyumu’nda  seyretme fırsatı bulabilirsiniz.

Kültür-sanat turizmi açısından önemli yere sahip kentte gidilmesi gereken müzelerden birisi de Van Abbemuseum Modern Sanatlar Müzesidir. Burada Picasso’dan Kandinsky’ye kadar pek çok önemli sanatçının eserlerini bulabilirsiniz. Haftanın 6 günü hizmet veren müze, ziyaretçilerini 11.00- 17.00 saatleri arasında ağırlamaktadır. Ayrıca müzede 13 yaş altı için giriş ücreti alınmıyor.

Paylaş

Yorum yapın