Pazar, Mart 31

Kapı Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yunan Adalarına gidecekseniz ve pasaportunuzda schengen vizesi yoksa “kapı vizesi” ile gidebiliyorsunuz. Ancak genelde sanıldığı gibi kapı vizesi yolculuğa çıkarken alınıp gidilen bir vize değil. Evraklarınızı verdikten 4 gün sonra alıyorsunuz. İşte kapı vizesi için gerekenler…

Ülkemizde birçok seyahat acentesi “kapı vizesi” alma işlemini sizler için kolaylaştırıyor ve size sadece evrakları hazırlayıp acenteye teslim etmek kalıyor. Yâni kısacası seyahat acenteleri sizin arkanıza yaslanıp vizeyi beklemenizi istiyor. Vizeyi almak için gerekli evraklar ve belirli şartlar bulunuyor.

İşte “kapı vizesi” için gerekli liste…

  1. İki biyometrik fotoğraf.
  2. Pasaportunuzun seyahatten sonra 3 aylık daha süresinin olması gerekiyor. Pasaportunuzun fotokopisi yeterli olacaktır.
  3. Adınıza kayıtlı olan bir banka hesabının son üç aylık hesap dökümüne ihtiyaç var. Bununla birlikte de içerisinde oraya gittiğinizde masrafları karşılayacak kadar bakiyeniz bulunması gerekiyor. Bu masrafların içerisinde adalarda kullanacağınız ulaşım ve her türlü ihtiyaç bulunmakta. Bu yüzden bakiyeniz ne kadar yüksek ise sizin için o kadar kolay olacaktır.
  4. Adalara ziyaret etmeniz için satın alınan feribot biletlerini göstermeniz ve tecil ettirmeniz gerekiyor.
  5. Vize süresi içerisinde bulunan otel rezervasyonunuzu kanıtlamanız gerekiyor. Eğer bir günlüğüne gidip geliyorsanız bu kısımı atlayabilirsiniz.
  6. Kimlik fotokopisi ve doldurulmuş kapı vizesi formuyla birlikte evrakları tamamlanmış oluyor.
  7. Ziyaret edebileceğiniz adalar; Rodos, Kos, Midilli, Meis, Sakız Adası ve Sisam adasıdır. Bu adalar haricinde hiçbir yere kapı vizesi alamazsınız.
  8. Kapı vizesi en fazla on beş gün için alınabilir, daha fazlasını alamazsınız.
  9. Kapı vizesi Türkçe doldurulmadığı için başvuru formunda Türkçe karakter kullanılmaz. Türkçe karakterler kullanılan vize başvuruları ret edilir. Başvuru formunu dikkatli okuyup, doğru bir şekilde doldurmalısınız. Aksi takdirde adalara gittiğinizde problem çıkabilir.
  10. Yunanistan kapı vizesi ücreti konsolosluk harç bedeli ve seyahat acentesi ücretlerini içerir. Bu konudaki güncel bilgiye vize başvuru yaptığınız acente aracılığı ile ulaşabilirsiniz. İşlemler 4 iş günü içinde sonuçlandırılmaktadır.
BUNA DA BAKIN...  Momondo'dan Türk Pasaportu Kampanyası!

 Kapı Vizesi Genel Ücretleri

Yunanistan kapı vizesi ücreti konsolosluk harç bedeli ve seyahat acentesi ücretlerini içeriyor. Fiyatları seyahat acenteleri belirler. 2018 yılı için seyahat acenteleri 50-55 Euro civarında bir ücret alıyor.

Eğer ben sadece adalar ile yetinmem ve Yunanistan’ı da ziyaret etmek istiyorum diyorsanız direkt olarak Schengen vizesi başvurusu yapmanız gerekiyor.

Bununla birlikte K.K.T.C vize etiketi bulunan kişilerin başvuruları kabul edilmiyor. Kesinlikle Adalar vize etiketi bulunmak zorunda…

Paylaş

Yorum yapın