Cumartesi, Mayıs 4

Çanakkale Kilitbahir Kalesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Çanakkale Kilitbahir Kalesi 1452 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından yapılmıştır. Yapılış amacı ise, İstanbul kuşatması zamanında Papalık Donanmasının Bizans İmparatorluğu için olan yardımı önlemek istemesidir. İç, dış ve kaleden meydana getirilen bu yapı, 7 katlı bir üçgenden oluşturulmuştur. 7 katlı olarak düşünülen Kilitbahir Kalesi, 1541 yılına gelindiğinde yeniden Kanuni Sultan Süleyman tarafından düzenlenmiştir. Bu dönemde güney kısmında bulunan Sarıkule adı verilen kısmı inşa edilmiştir. 1870 yılına gelindiğinde ise kalenin ikinci kez restore edilmesine karar verildi. Bu yapılan düzenleme ise günümüzde izine rastlanmayacak şekilde değiştirilmiştir.

Canakkale-Kilitbahir-Kalesi

Deniz kilidi anlamına gelen Kilitbahir kelimesi, eski dönemlerde Eski Hisarlar adı ile de biliniyordu. Çanakkale Boğazının tam olarak kontrolünün sağlanması için yapılan bu kale, pek çok tabyadan meydana getirilmiştir. Kara yapısı bir yandan, deniz bölümü de diğer yandan hendeklerle korunmaktadır.

Kaleyi farklı yapan şey ise, sağlamış olduğu görselliktir. Bu plan hiçbir yerde eşine benzerine rastlanmamış fikirlere sahiptir. Buna rağmen kalenin duvarlarının şehirdeki diğer kale duvarlarına göre ince olduğunu belirtmek gerekir. Oldukça özenli bir şekilde yapılmış olan bu duvarları da yoğun bir şekilde pencere de kullanılmıştır.

Fatih Sultan Mehmet’in tasarım açısından çok dikkatli biri olması yapının her alanında kendini hissettirir. Özellikle yoncadan meydana getirilmiş kalenin etkileyici görüntüsü, bir kez daha inşa edenlere övgülere neden olmaktadır. Çanakkale’ ye giden kişilerin uğramadan dönmediği bu tarihi yer, tarihin en önemli şehirlerinden biri olan Çanakkale’yi tanımak için en iyi yerlerden biri durumundadır. Her dokusu geçmişle birlikte ince ince dokunan bu yer sayesinde, oluşturduğunuz şehir turunun daha iyi bir şekilde sonlanmasını sağlayabilirsiniz.

Canakkale-Kilitbahir-Kalesi

Nasıl Gidilir?

Bu kale, Çanakkale’nin en ünlü yerleri arasında bulunan Eceabat ilçesinin Kilitbahir köyündedir. Buraya feribot iskelesinden geldiğinizde yalı caddesini önünüze alarak güney istikametine doğru ilerlemelisiniz. Bu yolu doğrudan takip ettiğinizde, kısa bir süre kaleye ulaşmanız mümkün olacaktır. Kendi aracınız yoksa, buraya ulaşım için minibüsleri tercih edebilirsiniz. Bu minibüsler sayesinde kalenin çok yakınında iniş yaparak buraya gelebilme ihtimaliniz vardır.

BUNA DA BAKIN...  Sabiha Gökçen Hava Limanı Transferi
Paylaş

Yorum yapın