Cumartesi, Mayıs 4

Assos Behramkale Gezi Rehberi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

ASSOS BEHRAMKALE GEZİ REHBERİ

Assos namı diğer Behramkale, son yılların yıldızı parlayan turizm destinasyonu olarak kendinden sıklıkla söz ettirmeyi başarıyor. Assos Behramkale sakin ve gözden uzak bir tatil anlayışını benimseyenler için, kaliteli bir tatil deneyimi yaşatmayı hedefliyor.

Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesine bağlı turistlik bir köy olarak hizmet veren Assos tarih boyunca 5 farklı medeniyete ev sahipliği yapmış ve nihayetinde 14. Yüzyılın sonunda Karesi beyliği oradan da Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine girmiş. Bu süreden günümüze kadar da Osmanlı ve Türk kültürünün izlerini taşımaktadır.

Peki, Assos’u popüler yapan unsur nedir? Assos’u popüler yapan unsurun başında klasik Yunan mitolojisinden eserler barındırmasıdır. Günümüze kadar gelen “Athena Tapınağı” bunun en büyük örneklerinden biri durumunda. Yine “Anfi Tiyatro” ve “Antik Liman” gibi turistik noktalar Assos’u görmeye değer kılan öğeler arasında.

Assos, Yunanistan’ın en büyük üçüncü adası konumunda olan “Midilli Adasına” sadece 6 deniz mili mesafe uzaklığında, hal böyle olunca. Türkiye’nin en batı noktalarından biri olarak adlandırmakta yarar var.

Assos Behramkale’de yapılacaklar  

Yolu Assos’a düşen tüm seyahat severler için yapılacaklar listesini hazırlamaya çalıştık. Bu listede deniz, güneş, kum ve kültürden, doğaya kadar aradığınız huzuru ve tatili bulacağınızı düşünüyoruz.

Kadırga Koyunda Deniz Keyfi

Kendine özgü çakıl taşlı kumsalı, soğuk ama temiz denizi ile Kadırga Koyu, karşısına Midilli Adası manzarasını alarak ziyaretçilerine muhteşem bir deniz keyfi sunmakta. Ulaşımın son derece kolay olduğu koyda, irili ufaklı hizmet veren ve görece olarak pahalı diyebileceğimiz mekânlar bulunmakta. Ben bu yazıyı hazırlamadan önce bu mekânları ziyaret ettim ve 1 tane gözleme için 30₺ gibi bir ücret ödedim. Bu sebeple hesabınızı iyi yapmanızda fazlasıyla yarar var. Ancak Kadırga Koyunda denize girmek için ücret ödemiyorsunuz. Şezlong ve restoran hizmeti almak istediğinizde fiyatlar hemen hemen yukarıda ki gibidir. Yine de Assos’a kadar gelip de Kadırga Koyunu görmeden dönmek olmaz.

BUNA DA BAKIN...  Altınkum Plajı Nerede? Nasıl Gidilir? (Didim)
Assos Behramkale Kadırga Koyu

Athena Tapınağı ve Panoramik Assos Manzarası

Sönmüş bir volkanik yanardağın üzerinde bulunan Athena Tapınağı, Assos’un en zirve noktasında bulunuyor. Hala daha günümüzde ziyaret edilebilen Athena Tapınağı yazımızın başında da belirtiğimiz üzere savaşla hiçbir işi olmayan Athena’ya hitaben yapılmış “Dorik” yapıda inşa edilmiş bir yapıdır. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı bir müze olarak hizmet veren Tapınağa giriş için 25₺ gibi bir ücret ödemeniz gerekmekte. Müze Kartı geçerli olan Athena Tapınağına 65 yaş üstü ve 18 yaş altı girişler ücretsizdir. Tapınağa girip, kalan sütunlar hakkında bilgi aldıktan sonra, sizleri son derece güzel bir manzara beklemektedir. Bu manzarada bol bol fotoğraf çekilmenizde yarar var.

Amfi Tiyatro ve Antik Liman

Zirveden denize doğru indiğimize ilk olarak karşımıza Amfi Tiyatro çıkıyor. Günümüzde bile bazı konser ve etkinliklere ev sahipliği yapan Amfi Tiyatro, Antik Yunan’da bir yerleşimin popüler olarak tanımlanmasında son derece belirleyici bir rol oynamaktaydı. Eğer bir yerleşim yerinde; Tiyatro, Agora ve Liman üçlüsünü görebilirsek, ilgili lokasyonun popüler olduğunu düşünebiliriz. Amfi Tiyatroda kısa bir gezinin ardından rotamızı enfes balık restoranlarıyla baştan sona donanmış kısa, şirin ama güzel bir liman olan Antik Liman’a çeviriyoruz. Bu noktada öğle yemeğini balık menüden yana tercih etmenizi önerebilirim ancak lütfen menü fiyatları hakkında sipariş öncesinde bilgi almakta yarar var.

Assos Behramkale Antik Liman

Assos’a Nasıl Gidilir?

Assos’a, İstanbul’dan karayoluyla ulaşmak isteyen misafirler için Çanakkale istikametine ve buradan da Ayvacık istikametini takip etmeleri gerekmekte. Bu güzergahta arabalı feribot kullanımın olduğunu da ayrıca belirtelim.

İstanbul ve Ankara’dan havayolu ile Edremit Körfez Havalimanına uçarak, Assos’u ayrıca ziyaret edebilirsiniz. Ancak bu noktada havalimanında ayrıca bir araç kiralama hizmeti almanız gerekecek. Assos – Havalimanı arası mesafe 65km civarında ve minibüs, otobüs gibi servis hizmeti de yok.

BUNA DA BAKIN...  Artvin Gezilecek Yerler... Artvin'de Nereleri Gezmeli?
Paylaş

Yorum yapın