Cumartesi, Mayıs 4

Londra’nın En Güzel Gezi Noktaları

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Londra’nın en güzel gezi noktaları… Dünyanın gözde şehirlerinden biri olan Londra her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Big Ben ve London Eye sembolleri ile oldukça meşhur olan bu şehirde mutlaka görmeniz gereken yerlerin listesini sizler için hazırladık. Buyurun başlayalım…

Londra’nın En Güzel Gezi Noktaları

  • London Eye

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Londra’nın adeta sembolü haline gelmiş olan London Eye, 2000 senesindeki kutlamalar için hazırlanmıştır. Dünyadaki en ünlü dönme dolap olan bu yapı Thames Nehri kıyısında yer almakla birlikte 135 metre yüksekliğe sahip. Üzerine ise Londra’da bulunan tüm ilçeleri simgelemesi için 32 adet bölme yerleştirilen bu dönme dolap bir kerede 800 kişiyi ağırlayabilmekte.

Yükseklik korkusu olmayanların mutlaka deneyimlemesi gereken bu dönme dolap turu sayesinde Londra manzarasını en sakin şekilde izleyebilecek, bu ihtişamlı şehri tüm detayları ile birlikte tepeden izleyebileceksiniz.

  • Big Ben Saat Kulesi

Londra’nın diğer bir simgesi olan Big Ben de şehirde görülmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. 11 kata, 4 tonluk çana ve 96 metre yüksekliğe sahip olan Big Ben saat kulesi Gotik sanatın izlerini taşımakta. Kilometrelerce uzaktan bile sesi duyulan bu meşhur çan, 1859 yılında bir yangında hasar görmesine rağmen yenilenerek turizme tekrar kazandırılmıştır.

  • Hyde Park

Londra’nın tarihi binalarının yanı sıra doğal güzelliğini de kanıtlar nitelikte olan Hyde Park, şehrin merkezine oldukça yakın bir konumda yer almakta. Yaklaşık olarak 150 hektarlık bir alana sahip olan bu büyük park zamanında kraliyet ailesine aitken 17. Yüzyıldan itibaren halka açık olarak kullanılmakta. Orta bölümünde bulunan büyük göl manzarası ile birlikte doğayla iç içe huzurlu bir ortama olanak sağlayan Hyde Park’ta tenis oynamak, at binmek, göl turları gibi aktivitelerin yanı sıra zaman zaman düzenlenen konser ve etkinliklere denk gelmeniz de mümkün.

  • Tower Bridge

Dünyada yer alan en ünlü köprü olarak da bilinen Tower Bridge, 1894 yılında Horace Jones ve John Barry tarafından tasarlanmıştır.

BUNA DA BAKIN...  Antalya Ülkemizin Tatil Cenneti (Merkez)

Özellikle liman girişine açılan bölümünde açılabilen iki kanada sahip olması yapımında kullanılan tekniklerin zamanın ne kadar ötesinde olduğunu kanıtlar niteliktedir. Tower Köprüsü yalnızca araçlara ait olmayıp aynı zamanda içerisinde yayalar için de muhteşem manzaralı cam yollar barındırmakta.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz Londra’nın temel simgeleri dışında gezi rotanıza Buckingham Sarayı, Doğa Tarihi Müzesi, Oxford Street, Victoria & Albert Müzesi, British Museum, Camden Town, Shakespeare’s Globe, Westminster Abbey, Trafalgar Meydanı ve Westminster Sarayı gibi önemli noktaları da ekleyebilir, zamanınızın yettiği kadar tepeden tırnağa turistik olan bu şehri doya doya gezebilirsiniz.

Paylaş

Yorum yapın