Salı, Mayıs 7

Mostar Gezilecek Yerler

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mostar gezilecek yerler arasında bir çok tarihi yapı mevcut. Mostar tarihi ve turistik olarak büyük bir öneme sahip olsa da genel olarak küçük bir şehir. Yapılacak olan günübirlik ya da tek gece konaklama ile Mostar’da gezilecek yerleri gezmeniz mümkün.

Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü, Mostar başta olamak üzere Bosna Hersek’in simgesi haline gelmiş yapıtlardan birisidir. Neretva Nehri üzerinde ulaşımı sağlayan Mostar Köprüsü, 1500’lü yılların ortalarında Mimar Hayreddin tarafından yapılmıştır. 28.7 metre uzunluğunda ve 4.49 metre genişliğinde olan köprü sahip olduğu mimari estetiğin yanında sembolize ettiği değerler sebebi ile de dünyanın en önemli yapıları arasında sayılmaktadır.

420 yıldan fazla zamandır ayakta kalmayı başaran köprü , Bosna Savaşı sırasında Hırvat topçu ateşi ile yıkılmıştır. Bosna Savaşı esnasında yaşanan acı ve dramın önemli bir simgesi olan köprünün yıkılışı Mostar’ın tarihinde büyük bir öneme sahiptir. Savaş sonrasında ise İngilizler tarafından ulaşımın sağlanması için demir köprü yapılmıştır. 1997 yılında aslına uygun olarak yapımına tekrar başlanan köprü birçok devletin ve Türkiye’nin de temsilcileri ile 2004 yılında tekrar açılmıştır. 2005 senesinde ise Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir.

Saat Kulesi

Mostar’daki tarihi yapıtlar arasında yer alıyor. Kulenin temeli 3.5 metre kare, yüksekliği ise on beş metredir. Saat Kule’si, Avusturya – Macaristan tarafından işgal ediliği zaman askeri amaçlar için kullanılsa da günümüzde de saat kulesi olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Bakırcılar Çarşısı

Neretva Nehri’nin sol kısımında yer alan Bakırcılar Çarşısı, Monstar’da ki önemli bölümlerdendir. Geçmişte bakırcıların, terzilerin bulunduğu çarşıda günümüzüde ise hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlara ev sahipliği yapıyor.

Eğri Köprü

Eğri Köprü, Mostar’da yer alan önemli bir köprüdür. Bu köprü Neretva Nehri’nin kolu olan Rabobolja Deresi’ni bağlar. Mostar Köprüsü’nü andıran köprünün inşaa tarihi ve mimarı bilinmemektedir.

BUNA DA BAKIN...  Madrid Gezi Turu ve Madrid Hakkında Her Şey...

Katolik Katedrali

Mostar’ın modern katedrali olan bilinen Katolik Katedrali 20. yüzyılın sonlarında inşaa edilmiştir. Bosna Savaşı sırasında katedralin çatısı ve camlarında bulunan sanat çalışmaları zarar görmüştür ancak bazı küçük değişikliklerle tekrar yapılmıştır.

Karagöz Bey Camii

Mostar’da bulunan en önemli camilerden biri olan Karagöz Bey Camii, 16. yüzyılda yapılmıştır. Nakışlı kubbesi ve yüksek minaresi ile bilinen bu camii Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. 1992 yılında savaşta tamamen yıkılmasına rağmen tekrar inşa edilip ibadete ve ziyarete tekrar açılmıştır. Camii yanında bulunan medrese, Mostar’ın en eski halk kütüphanesini barındırır.

Biscevia Evi

Türk Evi olarakta bilinen Biscevica Evi, Osmanlı döneminden kalma en güzel yapıtlardan birisidir. On sekizinci yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiştir. Evin içerisinde erkekleri kadınlardan ayıran özel bir kısım bulunmaktadır.

Müslüm Bey Konağı

Müslüm Bey Konağı, Mostar’da bulunan Osmanlı döneminden kalma en güzel eserlerden birisidir. Türk ve dinin motiflerin bir araya geldiği tüccarlar ve arazi sahipleri tarafından inşaa edilmişitr. Bu tesis günümüzde de konaklamalar için kullanılmaktadır. Konaklamak yerine Müslüm Bey Konağı’nı ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Partizan Abidesi

İkinci Dünya Savaşı sırasında Mostar’ı savunurken ölenler için yapılmış anıt mezarlardan birisidir. Bosna Hersek’te olduğu gibi şehirde yer alan çeşitli camilerin mezarlıklarında da Bosna Savaşı esnasında ölenlerin mezarlarını ziyaret edip, duygulanabilirsiniz.

Paylaş

Yorum yapın