Cumartesi, Mayıs 4

Santorini Rehberi: Bilal Yılmaz Yazdı…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Santorini’de yorulmadan 2 tam gün kalarak adanın her yerini gezip görebilirsiniz, Batısından doğusunu yaklaşık 30 km’lik bir mesafeye sahip ada’da köyler birbirinden çok uzakta değildir. Benim tavsiyem ise Cuma günü gelip Pazar günü dönmek yönündedir.

Yunanistan’ın 200 km güneydoğusunda yer alan bu volkanik adalar topluluğu olağanüstü manzaralar ve bembeyaz evlerle süslü yapısı ile yerli yabancı herkesin ziyeret ettiği en popüler adalardan birisidir.

Atina ziyaretim esnasında ani bir karar ile geldiğim Santorini’de gelir gelmez hemen bir motorsiklet kiralayıp adayı keşfetmeye çıktım.

Motorsiklet kira ücretleri günlük 15-20 Euro arası değişmekte olup bir günlük gezininiz için ortalama 6-7 Euro’luk benzin size yeterli olmaktadır.

Buraya Türkiye’den direkt uçuş bulunmadığından önce Atina’ya gelmeniz gerekmekte buradan feribot yada Ryan air gibi ucuz uçakların kampanya biletlerini alarak gelmeniz mümkün.

Gidiş dönüş aldığım uçak biletlerimin bana maliyeti 19 Euro oldu.

Bir başka alternatif ise buraya Rodos adasından gelen feribot, Feribot seferleri ve ücretleri için https://www.go-ferry.com/ferry-greece.html gclid=EAIaIQobChMIia6qyPO_3AIVLLftCh2Dvg5qEAAYASAAEgJClvD_BwEweb sitesini ziyaret edebilirsiniz.,

 

Volkanik adalardan biri olan Santorini’de M.Ö. 1650-1450 tarihleri arasında yaşanan Volkanik patlama sonucu adanın 73 km’lik kısmının çökmesine yol açmıştır. Adanın içinde yer alan koy bu çökme sonucu oluşmuştur.

Son yıllarda özellikle balayı çiftlerince tercih edilen ada yaz mevsiminde ziyaretçi akınına uğramaktadır.

VİZE

Yunanistan TC vatandaşı Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinden vize istemektedir, Yeşil, Diplomatik ve Hizmet pasaportu sahibi TC vatandaşları ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmektedir, Yunanistan AB üyesi ve Schengen üye devletidir. Bu nedenle Yınanistan vizesi ile diğer Schengen üye ülkelerine girilebilmektedir.

Yunanistan Vizesi hakkında ayrıntılı bilgiye ve gerekli evraklar listesine http://m.yunanistankonsoloslugu.com/yunanistan-vizesi/yunanistan-turistik-vize.html linkinden ulaşabilirsiniz.

Yunanistan vize başvuru formu için http://www.yunanistankonsoloslugu.com/asset/39/yunanistan-vize-formu.pdf

Santorini adası için Kapı vizesi uygulaması yoktur.

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

Şehir merkezine 7 Km. Uzaklıktaki Santorini Thira Uluslararası havalimanından şehir merkezine ulaşabilmek için Transfer otobüslerini kullanabilirsiniz. Tek yön bilet ücreti 1.70 Euro olan bu otobüslerle Fira şehir merkezinden havalimanına 10 dakika’da ulaşabilirsiniz.

Otobüs saatlerine ulaşmak için https://www.santoriniairport.com/to-and-from-airport/santorini-airport-public-bus/ linkini kullanabilirsiniz.

Havalimanı şehir merkezi arası Taksi ücretleri ise ortalama 5-7 Euro’dur.

Ada’da UBER uygulaması kullanılmamaktadır.

KONAKLAMA

Konaklama için merkezi konuma yakın birçok otel , apart otel ve kiralık evler bulunmaktadır. oteller İçin Fira ve Oia çevresine bakabilirsiniz, Her ne kadar Turistik bir ada olsada Santorini’de konaklama ücretleri orta seviyededir. Adada Apart Otel çok fazladır.

BUNA DA BAKIN...  Dünyanın Yedi Harikası Nelerdir?

Otel seçimleriniz için https://travel.usnews.com/Santorini_Greece/ web sitesi üzerinden inceleme yapabilirsiniz.

Sizde Booking sitesi üzerinden ” AA89C915″ kodunu kullanarak %10 indirmli olarak Otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

İsterseniz Airbnb sitesi üzerinden 250 TL üstü konaklamalarının için 130 TL indirim alabilirsiniz, Yeni üyelere özel bu kampanyaya katılmak için https://abnb.me/e/I6Ezh3LwEO linki üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

YUNANİSTAN PARA BİRİMİ

Para birimi EURO

1 EURO = 5.67 TL

CEP TELEFONU / SİM KART

Öncelikle Turkcell günlük 24,90 TL, Vodafone 21,90 TL ve Türk Telekom (14,90 TL ) hatlarının burada bulunan operatörlerle anlaşması olduğundan kendi hattınızı Günlük ücretleri karşılığında kullanabilirsiniz.

Sim kart almak isterseniz şehir merkezinde bulunan tüm telefoncularda satılmakta olan COSMOTE, VODAFONE VE WIND şebekeleri için ortalama fiyat 30 gün geçerli 5 GB’lik sim kart 6-8 Euro (30-40 TL)’dir. Ortalama tüm operatör fiyatları aynı sayılır, daha düşük paketlerde mevcut, kartı aldığınız yerden aktivasyon yaptırmayı unutmayın!!!

MARKET/ALIŞVERİŞ

Çok sayıda büyük marketin bulunmadığı Santorini’de Alışverişler için orta ölçekli Ayrıca çok sayıda küçük market ve büfeler bukunmaktadır.

KREDİ KARTI

Hemen heryerde kredi kartı geçerlidir. Her ihtimale karşı önceden sormakta yarar var.

HALK

İnsanlar gerçekten çok sıcak ve yardımsever olan Santorini’de size her şekilde yardımcı olunuyor. Çok benzer bir kültüre sahip olduğumuz yunanlılar ile tarihi bağlarımız çok güçlüdür. İngilizce konuşma oranı özellikle gençler içinde bir hayli fazla, Orta ve Üst yaş grubu pek ingilizce bilmemekte.

DÖVİZ / PARA BOZDURMA

1 EURO= 5,67 TL, döviz bozdurmak için hafta içi mesai saatlerinde bankaları mesai saatleri dışında ise ATM’leri kullanabilirsiniz, Döviz bozdurmak içinse Fira köyü merkezi çevresinde bulunan Döviz bürolarını tercih edebilirsiniz. Bu döviz bürolarının çoğunda Sıfır komisyon uygulanmaktadır.

GÜVENLİK

Santorni oldukça güvenli bir adadır, hemen her önemli noktada polis bulunmaktadır, ayrıca adanın hemen her yerinde güvenlik kameralarını görebilirsiniz, Bayanlar günün her saati tek başına güvenle cadde ve sokaklarda dolaşabilmektedir. Ayrıca çok sayıda motorsikletli polis ekibi günün her saatinde devriye atmaktadır.

ARAÇ KİRALAMA

Santorini’ye gelip araç kiralamayı düşünürseniz şehir merkezlerinde bulunan çok sayıda kiralama şirketlerini düşünebilirsiniz yada gelmeden online olarak araç kiralayıp buradan teslim alabilirsiniz… adada toplu taşıma çok sık olmadığından burayı doya doya gezmek isteyenler için araba kiralamayı yada ehliyeti olanlar için motosikleti önerebilirim, Motosiklet ehliyetiniz yoksa Motorsiklet kiralayabilme ihtimaliniz yok denedek kadar az , Benzin 1 Lt 1 Euro (5,67 TL) civarında.

BUNA DA BAKIN...  Hierapolis Antik Kenti Pamukkale (Ἱεράπολις)

Özellikle yaz aylarında otopark konusunda sıkıntı yaşandığından motosiklet kiralamak çok daha uygun bir seçenek olacaktır

HAVA DURUMU

Akdeniz iklimi mevcut, akşamları bazen serin olabiliyor, Bunu bilerek gelmenizi tavsiye ederim…

SANTORİNİ GEZİLECEK YERLER

THIRA (FIRA) KÖYÜ

 

Santorini adasının başkenti olan bu köy 1956 yılında yaşanan büyük depremde çok büyük yıkıma uğramıştır. Köy Yunan hükümetinin desteği 1970 yılında baştan sona yenilenmiş ve bugünkü görünümüne kavuşturulmuştur. Yüksek bir tepe üzerinden Caldera körfezinin eşsiz güzelliklerini ayaklarınıza getiren bu köyün çevresinde çok sayıda dar sokaklar, Bembeyaz evler, Restorantlar, Barlar, Tavernalar ve Hediyelik eşya dükkanları yer almaktadır.

Köy içerisinde bulunan önemli yapılar ise:

M. Nominikou Caddesi, Agiou Mina Kilisesi, Eritrou Stavrou caddesi ve Thira Arkeoloji Müzesidir.

Bu yüksek köye liman bölgesinden ulaşabilmek için teleferikleri kullanabilir yada yaklaşık 600 basamaklı merdivenleri çıkabilirsiniz. İsterseniz ücreti karşılığında Eşşeklere binerek yukarı çıkabilmeniz mümkün.

Adaya geldiğinizde bir başka dikkatinizi çekecek şey ise Eşşeklerdir. Yıllardır adanın dar sokaklarında insan ve yük taşımacılığı için kullanılan bu eşşekler günümüzde hala daha yoğun şekilde kullanılmaktadır.

Liman bölgesi Fira Köyü arasındaki teleferik hakkında ayrıntılı bilgi almak için https://www.santorini.com/holidays/cablecar.html web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

OIA KÖYÜ

Adanın Fira’dan sonraki ikinci en büyük yerleşimi olan bu köy Fira’nın yaklaşık 30 km batısında bulunmaktadır. Eğer araç yada motosiklet kiralarsanız yol boyu güzel manzaraların tadını mola vererek çıkarabilirsiniz. Bu köy mavi çatılı Bembeyaz evlere, olağanüstü manzaralara ve dar sokaklara sahip olup, yerli yabancı herkesin büyük ilgi odağıdır. Çok sayıda kilisenin olduğu bu köyde birde yel değirmeni bulunmaktadır.

NEA KAMENİ

Volkanik patlama sonucu meydana gelen ve hemen Santorininin karşısında bulunan iki küçük adadan biri olan Nea kameniye yaz boyu tekne turları yapılmaktadır. Buradan yaklaşık 130 metre yukarı tırmandığınızda çok güzel manzaralara şahit olacaksınız.

AKROTİRİ ANTİK KENTİ

M.Ö. 5000 yıllarına dayanan tarihiyle Fira merkezinden 15 km uzaklıkta bulunan bu antik kent sizi tarihin derinliklerine indirecektir. İlk olarak Milos uygarlığının yerleştiği tahmin edilen bu bölgede hala daha kazı çalışmalarına devam edilmektedir.

BUNA DA BAKIN...  MALDİVLER VAADHOO ADASI

PERISSA PLAJI

Adanın güneyinde kalan siyah kumlarıyla ünlü bu plaj dünyanın en güzel plajlarından biri olarak kabul ediliyor, Denize girer girmez hemen derinleşmeye başlayan bu plajda yazın iğne atsanız yere düşmüyor. Ayrıca burada çok sayıda taverna ve eğlence merkezleride bulunmaktadır.

KAMARİ PLAJI

Santorini’de bulunan en gözde ve büyük plajlardan biri olan kamari plajı adını aldığı köy boyunca uzanmaktadır. Adanın diğer plajlarına nazaran daha sessiz ve sakin olan bu yer denize girip güneşlenmek için ideal noktalardan biridir.

Fira merkeze 7.5 km uzakta bulunan bu plaja ve Belediye otobüsleri ve kiralık araçlarla ulaşabilmek mümkündür.

Otobüs saatleri hakkında ayrıntılı bilgi için https://ktel-santorini.gr/ktel/index.php/en/services-eng/timetable-summer-eng/list/15 web sitesini inceleyebilirsiniz.

PREHISTORIK THERA MÜZESİ

M.Ö. 3300’lü yıllara dayanan Santorini tarihi ile ilgili bulunan eselerin sergilendiği bu müze adanın ziyaret edilebilecek bir başka noktasıdır.

Müze hakkında ayrıntılı bilgi için http://www.santonet.gr/museums/prehistoric_museum.htm web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

AMOUDI KOYU

Oia köyünün 300 basamaklı merdivenlerinden indiğinizde karşınıza çıkan bu koy içerisinde birkaç balık restoranıda bulunmaktadır. Ayrıca isterseniz burada yüzme molasıda verebilirsiniz.

PYRGOS KÖYÜ

Adanın tatlı şaraplarıyla ünlü bu köyü, Ortaçağ tarihinin en güzel örneklerini size sunduğu gibi dar sokakları ilede meşhur. Ayrıca muhteşem bir manzarayada sahip.

Köyü çevreleyen kale surlarının içinde 10. YY’dan kalma birde kilise mevcut.

KIRMIZI PLAJ (KOKKINI PARALIA)

Adanın güney ucunda yer alan bu plaj, volkanik oluşumlar neticesinde oluşmuş kırmızı/Siyah kumları ile meşhurdur. Fira merkezden 15 km uzaklıktadır. Dalış içinde son derece güzel olan bu plaj mutlaka uğranması gereken noktalardan, isterseniz buranın az ilerisinde bulunan volkanik dağın bir kısmına tırmanıp ada manzarasınıda seyredebilirsiniz.

SANTORİNİ MUTFAĞI

Santorini yunan adalarının en meşhur mutfaklarından birine sahiptir. Deniz ürünleri ve Zeytinyağlı yemekler oldukça meşhur olup fiyatları değişkendir. Yunan salatası, Frappe, Yunan kahvesi mutlaka denenmelidir.

SANTORİNİ’DE KAÇ GÜN KALINMALI?

Santorini’de yorulmadan 2 tam gün kalarak adanın her yerini gezip görebilirsiniz, Batısından doğusunu yaklaşık 30 km’lik bir mesafeye sahip ada’da köyler birbirinden çok uzakta değildir. Benim tavsiyem ise Cuma günü gelip Pazar günü dönmek yönündedir.

SANTORİNİ GELMEYE DEĞER Mİ?

Evet kesinlikle en azından 2 günlüğüne gelmeye ve bu adayı görmeye değer, Özellikle Bembeyaz evleri ve muteşem manzaraları ile Santori’ni size büyük keyif verecektir.

Paylaş

Yorum yapın