Pazar, Mayıs 5

Mostar Rehberi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mostar, Balkan şehirleri arasında en güzellerinden birisi. Yakın tarihte çok fazla acıya ev sahipliği yapmış Bosna Hersek’in en ünlü ve en güzel şehirlerinden biri. Mostar’a gezi acenteleri tarafından düzenlenen Balkan turlarına katılarak ya da bireysel olarak gidebilirsiniz.

Mostar, tarihi boyunca çeşitli mücadele ve bombalama davranışlarına maruz kalmış. Özellikle de Bosna Hersek Savaşı ve Bosna Hersek’in Yugoslavya’dan ayrıldığı zamanlarda zor günler geçirmiş. Savaşın başlangıç döneminde hava saldırıları sebebiyle birçok tarihi eserini kaybetmiş. Şehir mimarisi ise bu dönemde oldukça tahrip olmuş, zarar görmüş.

Mostar’a gittiğinizde dikkatinizi çekecek olan ilk şey kentin sakinliğidir. Genellikle son yıllarda daha popüler daha turistik bir kent haline gelse bile Mostar sakin ve dinlendirici havasını hala koruyor.

Old Town olarak bilinen Mostar’ın eski merkezi Neretva Nehrri’nin iki yanında yer alıyor ve şehirde görülmesi gereken önemli yerler burada.

Şehrin nüfusu yaklaşık olarak yüz on beş bindir. Bosna Hersek’in kültür ve mimari merkezi olarak kabul görmüştür. Ülkedeki en büyük beşinci şehir olan Mostar, dini hoşgörüsü, birden fazla kültürü barındırması nedeni ile seyahatseverlerin tercih ettiği bir şehirdir. İslam ve Osmanlı mimarisinin en başarılı örnekleri ise Mostar’ın genelinde görebilirsiniz.

Mostar’daki en ünlü yapı Osmanlı Devleti’nden kalma olan Mostar Köprüsü’dür. Bosna Hersek Savaşı’nda tahrip olan Mostar köprüsü 2000’li yılların başında yenilenmiştir. Mostar’ın büyük bir kısmı ise yine bu dönemde yenilenmiştir. Bu yenilenme sonrasında Mostar daha fazla seyahatsevere ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Mostar’a Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ikliminin görüldüğü Mostar’da kış ayları ılıman ve soğuk, yaz mevsimi ise sıcak geçmektedir. Bu özellikleri ile açıkta yapılan sporları seven kişiler için Mostar’da bu ve buna benzer faaliyetleri arttırma ve hava koşullarından fazla oranda yararlanılmaya çalışılmaktadır.

BUNA DA BAKIN...  Şirince Köyüne Nasıl Gidilir?

Mostar’da en soğuk ay ocak ayıdır. Ocak ayında hava sıcaklığı ortalaması beş dereceyi geçmemektedir. En sıcak ay ise ortalama olarak yirmi altı derece sıcaklık ile Temmuz ayıdır. Haziran ve Eylül arasında ki dönemlerde kurak olarak geçtiği sayılabilir. Mostar şehrinde okyanus etkisi de görülmektedir.

Dağ ve tepe alanlar ile çevirili olan şehir bunun dışında Sava ve Drina nehirlerinin de etkisindedir. Soğuk kışlar ve sıcak günlerin söz konusu olduğu Mostar’da yaz mevsimi dışında en uygun zamanın ilkbahar ve sonbahardır. Kış döneminde seyahat ederseniz bavulunuzda kalın kıyafetler bulundurmalı, yaz aylarında ise ince kıyafetlerin yanı sıra bir yağmurluk ya da şemsiye bulundurmalısınız.

Mostar’da Gezilecek Yerler

Mostar’da akıllara ilk olarak gelen şehrin en ünlü mimari yapısı olan Mostar Köprüsü geliyor. Mostar’da gezip görebileceğiniz diğer ünlü seyahat noktaları ise Karagöz Bey Camii, Biscevica Evi, Saat Kulesi ve Bakırcılar Çarşısıdır. Mostar seyahati boyunca gezip görebileceğiniz tüm önemli noktalara bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ne Yenir?

Bosna Hersek yemek kültürü doğu ve batının sentezi olan lezzetli Balkan yemeklerini bir araya getiriyor. Balkan Turu boyunca en fazla rahat edeceğiniz şehir Mostar olacak. Bosna Hersek yemekleri ile Türk mutfağının benzer olduğunu görecek nefis lezzetleri tadabileceksiniz. Mostar’da yeme içme hakkında detaylara bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Mostar Alışveriş Rehberi

Mostar küçük bir şehir olsa da alışveriş konusunda da zegin seçeneklere sahip. Mostar’da alışveriş  yaparken genellikle yerel ürünleri tercih edebilirsiniz. Zanaat daları açısında da zengin bir şehir olduğundan dolayı el yapımı ürünlerin yapımlarını yerinde deneyimleyebilir ve bu ürünleri satın alabilirsiniz.

Mostar Ulaşım Rehberi

Mostar’da en az zorlanabileceğiniz konulardan biri ise ulaşım. Kentin küçük olmasından dolayı her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Yürümek yerine de otobüs ya da taksileri kullanmanız mümkün. Mostar’a şehir dışından ya da ülke dışından gelmek için tren ya da havayolu seçeneklerini seçebilirsiniz. Şehirde sadece tek bir adet havaalanı var. Mostar Uluslararası Havalimanı, uluslar arası hatlara açık olduğu için İstanbul’dan sık sık direkt uçuş yapılıyor. Tren ile yapılacak seyahat de manzara açısından görülmeye değer.

BUNA DA BAKIN...  GÖKKUŞAĞI DAĞLARI - ÇİN

 

Paylaş

Yorum yapın