Cumartesi, Mayıs 4

Mostar Yemekleri… Mostar’da Ne Yenir?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bosna Hersek yemek kültürü doğu ve batının harmanlanmış en lezzetli Balkan yemeklerine ev sahipliği yapmaktadır. Mostar yemeklerinde genellikle etin yanın sıra tavuk, balık ve sebze de kullanılmaktadır. Yemeklerde tuz, acı biber ve maydanoz da sık sık kullanılan malzemelerdendir. Bu yemek kültürünü lezzetli kılan en önemli şey organik ve taze ürünlerin kullanılmasıdır.

Bosna Hersek yemek kültüründe baharat oldukça az bir miktarda kullanılmaktadır. Yemeklerin içerisinde ya da kullanılan soslar sebze içerikli olması sebebiyle doğal ve lezizdir. Yemeklerin sunumunda yanında genellikle yoğurt da servis edilir.

Mostar’da tüketebileceğiniz Bosna’yı yansıtan tatlar genel olarak Türk , Yunan ve Akdeniz mutfaklarının harmanlanması ile meydana gelmiştir. Bu yüzden Mostar seyahati boyunca yemeklere yabancılık çekmezsiniz.

Mostar uygun fiyatları ve ulaşım kolaylığı sebebiyle en ünlü yerlerden birisi olmuştur. Akşam yemeğinin bir gelenek durumuna geldiği bu şehirde beş ila on iki euro arasında ortalama bir restorantta akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Mostar’da Ne Yenir?

Pita : Yöresel Bosna Hersek yemeklerinin en bilinen ve en fazla yenilenlerdendir. Bir hamuru işi olan pita içerisinde peynir , ıspanak , bal kabağı gibi farklı malzemeler kullanılabilir. Yuvarlak ya da düz şekilde hazırlanan pitanın yanında ayran içilmesi önerilir. Yerel fast food olarak bilinen pita sabah kahvaltılarında çay ile tüketebilir ve uygun fiyata her yerde bulabilirsiniz.

Cevapi: Izgaralanmış et, soğan ve ekmeğin bir tabakta buluştuğu bir yemek çeşidir. Tekirdağ köftesine oldukça benzeyen bu köfteler metal tabaklarda, yağlı ekmek üzerinde ve bol olarak sunumu yapılır. Köfte gramı yüz gram olsada fiyatı yediğiniz restorantın kalite ve bölgesine göre farklılık gösterebilir.

 

Boşnak Böreği: Mostar’a gelince kesinlikle yenilmesi gereken lezzetlerden biriside Boşnak böreğidir. Peynirli , kıymalı ve patatesli çeşitleri olan bu börek birçok dükkanda ve günün her saatinde bulunur. Yanında ayran servis ile edilir ama etmezlerse şiddetle isteyin. Seyahat boyunca tekrar arayacağınız bir lezzet.

BUNA DA BAKIN...  Antalya'da Gezilecek Yerler, Tavsiye Yerler

Bey Çorbası: Yöresel Bosna Hersek yemekleri arasında en popüler olan çorba çeşididir. Çorbanın içerisinde havuç, maydanoz , limon suyu, biber, tavuk ve tuz bulunmaktadır.

Soğan Dolma: Dolma ve sarma çeşitleri Mostar’da sık sık görebileceğiniz yemek çeşitleri arasında bulunur. Geleneksel olanı ise soğan dolmasıdır. Eğer soğan tadından hoşlanmıyorsanız bile bu geleneksel yemeği tatmanızda fayda var.

Kalja: Karnabahar ve et ile hazırlanan oldukça lezzetli yemektir. Ayrıca içerisinde havuç, sarımsak ve maydanoz bulunmaktadır.

Sampita: Marshmallow’a oldukça benzeyen, hamur işi tatlıdır.

Paylaş

1 Yorum

  1. Mostarın yemek kültürüde biraz farklı, ben bazı yemeklerini sevmedim ancak bazı yemeklerine hayran kaldım.

Yorum yapın