Salı, Mayıs 7

Antalya Side Hakkında, Antalya Manavgat

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Antalya Side Tarih Kokan Cennet

Side, Antalya’nın en güzel ilçelerinden biri olan Manavgat ilçesine bağlı bir semttir. Side Anadolu dilinde “nar” anlamına gelmektedir. Antalya Side‘nin tarihi Hititlere kadar uzanmaktadır.

Side tarihi hititlere kadar dayanmış olsada resmi kayıtlara göre M.Ö. 7. yy da kurulmuştur. Mevcut yazıtlara göre MÖ 3. yüzyıla değin de kente özgü bir dil konuşmuşlardır. Hala tam olarak çözülemeyen bu dil Hint-Avrupa dillerindendir. Side MÖ 6. yüzyılın ilk yarısında Lidyalıların, MÖ 547-546’da da Perslerin egemenliğine girmiştir. Pers yönetiminde gelişen kent, MÖ 334′ de İskender’e teslim olunmuştur. İskender’in ölümünden sonra Antigonus’un (323-304). Ptolemaioslar’ın (301-215). MÖ 215’ten sonrada Suriye Krallığı’nın denetimi altına girmiştir. MÖ 2. yüzyılda Ptolemaioslar’ın güçlü savaş ve ticaret filoları sayesinde en parlak dönemini yaşayan kent, bu sürede imar edilip bir bilim ve kültür merkezi haline getirilmiştir. MÖ 188’de Apameia Barışı ile Bergama Krallığı’na bırakılan Side, Doğu Pamfilya bölgesiyle birlikte bağımsızlığını korumuş, büyük ticaret donanmasıyla refaha ve zenginliğe kavuşmuştur. MÖ 78’den sonra Roma egemenliğinde bulunan kent, 2. ve 3. yüzyıllarda bölgenin ticaret merkezi oldu. Özellikle köle ticaretinin sağladığı zengin ve parlak bir dönem yaşandı. 2. yüzyıl boyunca bir bilim ve kültür merkeziydi. Suriye krallarından VII. Antiokhos, tahta geçmeden önce burada eğitim gördü. Kral olduğu zaman (MÖ 138) Sidetes adını aldı.

İstanbul’dan Side’ye gitmek için yaklaşık 12 saat süren 767 kilometrelik bir yolculuk yapmanız gerekecek. Bunun için Manavgat yönüne giden otobüsleri tercih etmeniz gerekecek. Ankara’dan Side’ye otobüs ile gitmek istediğinizde ise yaklaşık 100 saatlik bir yolculuk bekliyor sizi. Aynı süre İzmir için de geçerli. Bazı otobüs firmaları turizm sezonunda Manavgat’a direkt sefer düzenlemekte. Planlarınızı yaparken seferleri önceden kontrol etmenizde fayda var. Diğer bir ihtimal ise, önce Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne gelip, oradan Manavgat ve Side yönüne giden minibüsleri kullanarak Side’ye ulaşmak. Taksiler de hızlı bir seçenek olarak ihtimalleriniz arasında bulunabilir.

BUNA DA BAKIN...  Türkiye'deki Antik Kentler Listesi

Side’ye Özel Araç ile Ulaşım
Özgürlüğüne düşkün tatilcilerdenseniz, elinize haritayı açıp rota çizmeyi ya da yaygınlaşan navigasyon sistemlerini kullanmayı seviyorsanız, özel aracınız yola çıkabilirsiniz. Geriye sadece tabelaları takip etmek kalıyor. Side Navigasyon için cihazınıza gireceğiniz Side enlem ve boylamları ise şu şekilde: 36°46’5.34″N 31°23’23.22″E

[Best_Wordpress_Gallery id=”38″ gal_title=”side”]

 

 

Paylaş

Yorum yapın