Cumartesi, Mayıs 4

Aydın Güvercinada Kalesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Güvercinada Kalesi Aydın ilinin Kuşadası semtinde bulunmaktadır. Güvercinada kalesi Kuşadası körfezinde bulunan bir küçük ada üzerine inşa edilmiş yapıldığı dönemde körfeze giriş çıkışların kontrolünde kullanılmak amacıyla kullanılmıştır. Osmanlı döneminde Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan kale günümüzde körfeze dalgakıranlar ile bağlanmıştır.

Güvercinada sahip olduğu doğal güzelliği ve ihtişamı ile Aydın’a gelen ziyaretçilerin uğrak noktalarından bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. Güvercinada kalesi Kuşadası’nın en çok ziyaret edilen tarihi noktalarından birisidir.

Adanın üstünde yer alan surlar ve kale Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş denizden gelen saldırılara ve korsanlara karşı bir karakol görevi yapmıştır. Adada bulunan kale Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmış olup, surlar ise Mimar İlyas Ağa tarafından inşa edilmiştir. Yapıldığı ilk dönemlerde halkı korsanlardan koruduğu için halk arasında adı o zamanlar korsan kalesi olarak dillendirilmiştir. Kalenin tam orta noktasında oldukça uzun bir kule dikkat çekmektedir. Etrafın kolayca gözetlenmesi amacıyla inşa edildiği düşünülmektedir. Kaleyi kuşatan 2,5 metre yüksekliğe sahip surlar ise kaleyi çepeçevre çevrelemektedir. Kalenin yapımında kullanılan taşlar özellikle Yılancı Burnu’ndan getirtilerek inşa edilmiştir. Kalenin kuzey yanı beşgen şeklinde iken güney kısmı silindir şeklindedir.

Günümüzde Güvercinada Kalesi

guvercinada-kalesi

İnşa edildiği ilk dönemlerde ana kara ile bağlantısı bulunmayan adaya o zamanlar çeşitli sandallar ile ulaşım sağlanabilmekte idi. Daha sonra zamanla ada ile ana kara arasına yapılan dalgakıranlar ile birleştirilen adaya yaya olarak gidebilmek mümkündür. Bazı tarih severler tarafından bu dalgakıranlar oldukça eleştiri almış durumdadır. Nitekim bazıları adaya sandallarla ulaşımın daha ilgi çekici olduğu ve daha doğal olduğu söylenmekte günümüzde yapılan yapılar ile tarihi eserin orijinalliği ve doğal hali bozulduğu iddia edilmektedir.
Her ne kadar doğal hali ile durmasa da günümüzde Güvercinada Kalesi hala en çok ilgi gören tarihi yapılardan bir tanesidir. Kalenin orta çağ mimarisi ve denizin eşsiz mavisinin buluştuğu bu nadide tarihi mekan ziyaretçilerden tam puan almakta ve sürekli olarak ziyaret edilmektedir.

BUNA DA BAKIN...  Amasya Kral Kaya Mezarları Gezi Rehberi

Nasıl Gidilir?

Aydın ili otoyolundan Torbalı – Selçuk istikametinde ilerleyerek aracınızla 1 ila 2 saat gibi bir sürede Kuşadası’na ulaşabilirsiniz. Kuşadası’na ulaştıktan sonra ilçe merkezinden Kenan Arıkan sokağını takip edip Atatürk Bulvarına ulaşmanı gerekmektedir. Bulvara ulaştıktan sonra bulvardan sağa dönerek 5 dakika ilerleyerek Güvercinada Kalesine ulaşmış olacaksınız.

Paylaş

Yorum yapın