Cumartesi, Mayıs 4

Aydın Kurşunlu Manastırı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kurşunlu Manastırı Dilek Yarımadası üzerinde deniz seviyesinden 910 metre yükseklikte Aydın’ın Kuşadası semtinde bulunmaktadır. Manastırın kuzey yanı Efes Antik Kenti, batı yanında Prien, alt kısmında ise Davutlar olan manastır doğal ormanın içerisinde günümüzde hala güzelliğini korumaktadır.

Günümüze kadar uğradığı çeşitli deprem, doğal olaylar ve insanların zararlarına rağmen ayakta kalan manastırın önünden insanların içemeyeceği derecede soğuk su kaynağı akmaktadır. Tüm olumsuz etmenlere rağmen günümüze kadar ayakta kalmasının temel nedeni inşa edildiği zamanlarda kurşun kullanılarak desteklenmiş olmasına bağlanmaktadır. İlk açıldığı zamanlarda ibadet okulu olarak kullanılan manastır günümüzde kullanılamaz haldedir. Turizm Bakanlığınca yapılan araştırmalara göre bir büyük bir küçük kilise olmak üzere manastır mutfağı, yaşam alanları ve ibadet alanlarından oluşmaktadır. Ayrıca manastır bakanlığımızca koruma altına alınmıştır.

aydin-kursunlu-manastiri

Meryem Ana Kilisesi ile Benzer

Mimari ve yapı özellikleri ile ünlü Meryem Ana kilisesine çok benzeyen manastır Meryem Ana Kilisesinin yanı sıra St. Jean Kilisesine de benzetilmektedir. Etrafında barındırdığı tarihi eserler ile oldukça değerli bir yapı olan manastır. Etrafta yer alan tarihi eserlerin birbirine olan benzerlikleri liman şehrinde olması ile ilişkilendirilmektedir.

Hristiyan inancında çok önemli bir yer bulunan Hz. Meryem’in vatanından göçtükten sonra Yahudilerin ve putperestlerin saldırılarından korunmak amacı ile Anadolu topraklarına inşa edilen bu tarihi mekan havariler tarafından özel olarak seçilmiş ve bu bölgede inançlarını yaymak ve ibadetlerini yerine getirebilmek amacı ile buralarda yaşamışlardır. Manastırlara dikkatle bakıldığında oldukça korunaklı bölgelerde bulunmaktadır. Özellikle çıkan savaşlarda ve taarruzlarda kolaylıkla fark edilmeyecek yerlerde bulunmaktadırlar. Farklı söylentilere göre manastır Hz. Meryem’in Efes’e yerleşmesinden önceki süreçlerde buraya gelip saklandığı ve Hristiyanlığı tebliğ ettiği son yer olarak bilinmektedir.

Yaklaşık 1000 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan Kurşunlu Manastırı tarih boyunca maruz kaldığı tahribatlar sebebi ile yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı söylenmektedir. Turizm Bakanlığınca yapılan açıklamalarda tadilat ve restorasyon çalışmalarının başlatılacağı bildirilmiştir.

BUNA DA BAKIN...  Meryem Ana Manastır'ı Nerede?

 

kursunlu-manastiri

Nasıl Gidilir?

Aydın’ın Davutlar semtine 12 kilometre mesafede bulunan manastıra Aydın’dan saat başı kalkan çeşitli araçlar ve servisler bulunmaktadır. Araçlar Aydın’ın merkezinden Davutlara kadar gitmektedir. Daha sonra ilçeden kalkan dolmuşlar ile manastıra rahatlıkla gidilebilmektedir. Davutlardan manastıra yolculuk yaklaşık 10 ila 15 dakika sürmektedir.

Paylaş

Yorum yapın