Cumartesi, Mayıs 4

Aydın Milet Müzesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

1973 yılında Aydın’ın Didim ilçesine bağlı Balat köyü yakınlarında hizmete açılan Milet Müze binasının zaman içinde yapısı bozulmuş ve can ve mal güvenliği tehlikesi sebebi ile ziyarete kapatılmıştır. Daha sonra yeni bir müze binası inşa edilmeye başlanmış ve 1200 metrekarelik bir alanda 2011 yılında ziyarete acımıştır.

Milet Müzesi, bahçe teşhiri ve kapalı bölge teşhiri olmak üzere iki ana kısımdan oluşmaktadır. Bahçede Milet şehrinin sembolleri olan mezarlar, lahitler, aslan heykelleri, mimari elemanlar ve sütun başlıkları bulunmaktadır. Kapalı alanda ise Müze idari binası bulunmaktadır.

Milet Antik Kenti yaklaşık 600 metrekarelik bir alanda bulunmaktadır. Alanda Milet Antik Kenti, Priene Antik Kenti ve Didim Apollon Tapınağından kalma buluntular ve eserler yer almaktadır. Ayrıca alanda Canladırma Minos Dönemi Mutfağı, Zeytintepe Arkaik Afrodite Kutsal Alanı kalıntıları, Minos Dönemi buluntuları, Gacartepe Mezar kalıntıları yer almaktadır. Bu kalıntılar yaklaşık milattan önce 20 ve 15. Yüzyılları arasında kurulmuş olup günümüze sadece kalıntıları ulaşabilmiştir. Milet Antik Kentinden Didim Apollon Tapınağına giden güzergaha Kutsal Yol adı verilmektedir. Günümüzde yolun sadece buluntuları ve Apollon Tapınağına ait adak eşyalarının sergilendiği sergi salonu bulunur.

aydin-milet-muzesi

Anadolu’nun Pompei’si

Halk arasında Anadolu’nun Pompei’si olarak bilinen Priene Antik şehri sahip olduğu zen ev kalıntıları ile dikkat çekmektedir. İç mekanda farklı dönemlere ait süs eşyaları, sikkeler, cam şişeler, figüranlar, bronz eşyalar, pişmiş toprak aletler ve Menteşe Oğulları Beyliği döneminde inşa edilmiş İlyas Bey Camii kalıntıları sergilenen eserler. Bunlara ek olarak Arkaik dönemine ait mezarlar ve bitmemiş heykeller sergilenmektedir. Milet Müzesi günümüzde bilimsel, teknik ve görsel açıdan örnek teşkil edecek müzelerden bir tanesi olarak görülmektedir.

Nasıl Gidilir?

Aydın’ın Didim ilçesine yakın bir konumda bulunan müzeye Didim ilçesi üzerinden kalkan dolmuşlarla ulaşılması mümkündür. Şehir merkezine 98 kilometre uzaklıkta olan müzeye özel araçlar ile 1 – 1,5 saat gibi bir süre ile ulaşmanız mümkün. Ailecek gidip gezilebilecek antik tarihi değerlerimizden bir tanesi olan Milet Müzesine giriş ücretleri oldukça uygundur. 5 lira ücret karşılığı dilediğiniz zaman gidip gezebilme imkanına sahipsiniz. Aydın ili sınırlarında bulunan bu tarihi eserimiz Kültür Bakanlığınca koruma altındadır.

BUNA DA BAKIN...  Letoon Antik Kenti - Fethiye
Paylaş

Yorum yapın