Cumartesi, Mart 30

Aydın Saplı Ada

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aydın ili tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile ülkemizin en zengin turistik bölgelerinden bir tanesidir. Sahip olduğu adalar, tarihi eserler, antik kentler, kaleleri, körfezi ve adaları ile ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. Büyüleyici adalarından bir tanesi de kuşkusuz Saplı Ada’dır. Aydın Akbük yolu üzerinde bulunan Saplı Ada yapısı ve bozulmamış doğallığı ile gelen her ziyaretçisini büyülemeye devam ediyor. Kuşbakışı ile bakınca sahilde kaşık görünümünü andıran yapısı ile muazzam bir manzara oluşturan ada Akbük semtinin sembol noktalarından bir tanesidir.

Sit alanı olarak günümüzde koruma altında alınan adanın oldukça ilginç bir yapısı vardır. Adanın oluşumu milattan önce 1500’lü yıllara dayanmaktadır. Ege Denizinde oluşan oldukça büyük bir volkanik patlama sonucu oluşan ada patlamanın etkisi ile etrafa saçılan küllerin bir noktada birikmesi ile oluşmuş günümüzdeki haline bürünmüştür. Aradan geçen yaklaşık 3500 yıla rağmen hala adadaki kül katmanını görmek mümkün. Adaya ayak bastığınızda kumu eşeleyerek altındaki kül tabakasını görebilmeniz mümkündür.

Sahile oldukça yakın konumda olan adaya yürüyerek ulaşabilmeniz mümkün. Akbük sahiline 100 metre yakınlıkta bulunan adada herhangi bir insan yapısı bulunmamaktadır. Suların çekildiği vakitlerde ada ile kıyı arasındaki su yüksekliği ortalama boydaki bir insanın diz yüksekliğine kadar düşebilmektedir. Halk arasında bir inanca göre bu adadan 10 çakıl taşı alan bir insanın ömrü 10 yıl uzadığına inanılmaktadır. Saplı ada sahip olduğu doğal ve bozulmamış yapısı ile Aydın’ın en önemli parçalarından bir tanesidir.

Doğal Güzellik: Saplı Ada

sapli-ada

Ada Caprice Otelin hemen alt kısmında bulunmaktadır. Yüksek bir konumdan veya kuşbakışı bakıldığında ada kimilerine göre bir kaşığı kimine göre ise oldukça uzun saplı bir cezveye benzetilmektedir. Ada ismini büyük saplı bir cezveye benzediği için Saplı Ada olarak adlandırıldığı sanılmaktadır. Adanın büyüklüğü yaklaşık 150 dönüm olup yüksekliği deniz seviyesine oldukça yakındır. Kış aylarında suların çekilmesi ile araçlar ile adaya ulaşabilmek mümkündür.

BUNA DA BAKIN...  Huzurlu Bir Sahil Beldesi: Foça

Nasıl Gidilir?

Aydın ilinde bulunan Akbük semtinin sahil yolunu takip ettiğinizde Caprice Otel’in tam karşısında bulunmaktadır. Ada 4 mevsim ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur. Aydın gezinizde mutlaka gidip görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir.

Paylaş

1 Yorum

  1. abdullah aksu on

    Benim tam hayalimdeki ada, her tarafı denizlerle kaplı istediğiniz anda denize girebiliyor, istediğiniz yerde denizi izleyip kafa dinleyebiliyorsunuz tam tatillik bir yer.

Yorum yapın