Pazar, Mayıs 5

Balıkesir Erdek

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kapıdağ Yarımadası’nda konumlanan Erdek yüzyıllar boyunca birçok insana ev sahipliği yapmış ve insanların ilgi odağı haline gelmiş tarihi, kültürel, doğal ve sosyal değerleri ile ülkemizin en nadide semtlerinden bir tanesidir. Sahip olduğu doğal habitatı, plajları, zeytinyağı ve zeytinleri ile ün salmış olan Erdek misafirlerine unutulmayacak anılar ve zamanlar vaat etmektedir.

Antik çağda adı Arktonnessos olan Erdek semti Kapıdağ Yarımadası etrafındaki Paşalimanı, Avşa, Marmara ve Ekinlik adalarının yanı sıra küçük adalardan oluşmaktadır. Semt Marmara Denizine bakan Erdek Körfezinde yer almaktadır. Yarımada 300 metrekarelik üçgen şeklinde olan Marmara Denizi’nin güney kışında yer alır. Oldukça uzun bir kıyıya sahip olan Erdek, doğal kumsal ev plajları ile ön plana çıkmaktadır. Doğal sahillerinin yanı sıra geniş uçsuz bucaksız ormanlara sahip olan bu semtteki yeşillikler koruma altına alınmış, bölgedeki hayvanların avlanması yasaklanmıştır. Orman bünyesinde zeytin ağaçlarının yanı sıra kestane ağaçları ile kaplanmıştır. Ege bölgesinin zeytin üretimi ile ün salmasının en temel sebeplerinden bir tanesi kuşkusuz bölgedeki zeytin ağaçlarının bolluğudur. Erdek bölgesi de zeytin ağacı bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Bölgede zeytincilik en önemli gelir kaynaklarından bir tanesidir. Yörenin halkı genellikle zeytinyağı ve sofralık zeytin üretiminde bulunmaktadır. İlçenin deniz seviyesinden yüksekliği ise sadece 10 metredir.

Tarihte Erdek

erdek

Milattan önce Artake olarak adlandırılan semt, geçmiş dönemdeki adını Sitlerin efsanevi kralı Artake’den almaktadır. Tarihte Artake’den bahseden ilk isim Herodotos olmuştur. Artake milatta önce 7. Yüzyılda Miletoslular tarafından işgal edilmiş ve bir koloni olarak yönetilmiştir. Tarihler milattan önce 361’i gösterdiğinde ise Kyzikos egemenliğine girmiştir. Helenistik çağın en büyük medeniyetlerinden bir tanesi olan Kyzikos zamanla geliştikçe Artake’nin refah seviyesi düşmüş ve adeta bir köy haline bürünmüştür.

BUNA DA BAKIN...  Kazdağları: Türkiye'nin en fazla oksijeni burada

Roma Dönemi boyunca köy statüsünden kurtulamayan bölge Bizans İmparatorluğu ile birlikte gelişme göstermeye başlamıştır. Ünlü tarihçi Heradot Kyzikos’un iktisadi durumundan bahsederken zeytinyağını, üzümünü ve zeytinliklerinden övgü ile bahsetmiştir. Heradot’un notlarına göre körfezde o dönemler oldukça büyük bir tersane ve liman olduğu yazmaktadır.

Nasıl Gidilir?

balikesir-erdek

Erdek semti Bandırma’ya 19, Balıkesir merkezine 120, Bursa’ya ise 130 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Semte Gönen ve Bandırma bağlantılı olarak İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük iller üzerinden ulaşmak mümkündür.

Paylaş

Yorum yapın