Pazar, Mayıs 5

Balıkesir Manyas Kuş Cenneti

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Manyas Kuş Cenneti ülkemizin dünyaca ünlü milli parklarından bir tanesidir. Dünya üzerinde bulunmayan birçok kuş türünün göç yolu üzerinde uğradığı bu park nadir doğa olaylarının gerçekleştiği muazzam noktalardan bir tanesidir. Balıkesir il sınırları içerisinde yer alan bu park 1959 yılında Bakanlar kurulu kararı ile Milli Park olarak ilan edilmiştir. Yaklaşık 17 bin hektarlık bir alana yayılan milli park ülkemizin en ünlü turistik noktalarından bir tanesidir.

Manyas Kuş Cenneti

kus-cenneti

Asya kıtasından Avrupa kıtasına göç eden kuşların göç güzergahının üzerinde bulunan Kuşcenneti, kuşların dinlenme duraklarından bir tanesidir. Balıkçıl, pelikan, karabatak, kaşıkçı, yaban ördeği, yaban kazı, ötücüler ve daha birçok türden oluşan binlerce kuşun bulunduğu milli parka her yıl binlerce ziyaretçi uğramaktadır. Burada yaşayan kuşlar sazlıklara ve ağaç dallarına yuva yaparak kuluçka kolonilerini buralarda barındırmaktadırlar. Kuşcenneti Milli Parkı 1976 yılında Avrupa Diplomasının en üst kategorilerinden bir tanesi olan A sınıfı diploma ile en iyi korunan ve kıtalar arası öneme sahip doğal alanlara verilen ödül ile ödüllendirilmiştir. Bu ödül 1981, 1986, 1991 ve 1996 yılları arasında sürekli olarak yenilenmiştir.

Balıkesir’in Gözdesi

 

Manyas Milli Parkı, Balıkesir ilinin en çok ziyaret edilen turistik noktalarından bir tanesidir. Sahip olduğu çeşitli ve yoğun bitki örtüsünün yanı sıra barındırdığı habitat ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Milli parkta ayrıca Kuş Gözlem Kulesi ve Müze bulunmaktadır. Ayrıca kuşlara zarar verilmeden Sukuşu yuvalama alanlarını gözleyen uzaktan kameralar kurulmuş böylece gelen ziyaretçiler kuşlara zarar vermeden bu doğal olayları rahatlıkla seyredebilmektedir.

Manyas Kuş Cenneti’nde 118 bitki, 226 kuş ve gölde 23 balık türü yaşamaktadır. Ayrıca bölgede birçok türde sürüngen yaşamaktadır. Gölün su seviye her mevsim değişirken gıda yönünden oldukça zengin bir göldür.

BUNA DA BAKIN...  Doğanın İnsanlara Hediyesi Antalya Güllük Dağı Milli Parkı

Tarihte Kuş Cenneti

Milattan önce 800’lü yıllarda Anadolu’ya göç eden Lidyalılar günümüzde Ergili Köyünün batısında yer alan Kuş Gölü’nün güneydoğusunda yer alan Hisartepe’de bir yerleşim alanı kurmuşturlar. Bu alanın adı o dönemler Daskyleon olarak anılmış günümüzde ise Hisartepe olarak bilinmektedir. Lidyalıların ardından Persler Anadolu’ya gelmiş ve savaşlarla bu alanı kendilerine bağlı bir valilik olarak ilan etmişlerdir. Persliler buraya yerleştikten sonra Manyas’a Paradeisos yani cennet demişlerdir.

Paylaş

Yorum yapın