Pazar, Mayıs 5

Balıkesir Ayvalık

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ayvalık ülkemizin en çok bilinen turistik tatil bölgelerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Antik zamanlarda yabani ayva meyvesi manasına gelen “Kidonia” olarak adlandırılan bölge günümüzde Ayvalık olarak anılmaktadır. Balıkesir ilinin sınırları içerisinde yer alan ilçe geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Sahip olduğu antik kentler, çam ormanları, koyları, plajları, zeytinlikleri, adaları, doğal havası ve kendine has özellikleri ile en büyük cazibe merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Günümüzde semt “Kuzey Ege’nin Kalbi” olarak anılmaktadır.

Semt jeolojik konumu ile de oldukça değerli bölgelerin kalbinde bulunmaktadır. Güneyinde Bergama ve Dikili, kuzeydoğusunda Gömeç, karşısında ise Midilli Adaları çıplak gözler ile seçilebilmektedir. Semt ayrıca “Ayvalık Adaları” olarak anılan takımadalara sahiptir. Ayrıca semte karayolu ile bağlanan Cunda adası iç içe girmiş koyları, yüksek rakımlı boğazların ve deniz ürünlerinin taze taze satıldığı restoranlar ile ziyaretçilerini beklemektedir.

Ege Denizi’ne paralel 34 km boyunca uzanan semt kıyıları ile Türkiye’nin en meşhur plajlarına sahiptir. Cunda, Armutçuk, Sarımsaklı ve Altıova plajları en bilinen plajları olarak ön plana çıkmaktadır. Temiz ve ince kumları ile serin denize sahip plajlar cennet plajları olarak adlandırılmaktadır.

balikesir-ayvalik

Ayvalık Tarihi

İlk çağlarda Frigyalılar, Misyalılar, Hititler ve Lidyalılara ev sahipliği yapan Ayvalık Orta Çağ dönemlerinde Doğu Roma ve Roma İmparatorluğuna ardından Osmanlı İmparatorluğu’na geçmiştir. Osmanlı Devleti döneminde denize hakim bir noktada yerleşim alanı olan bölgeye zamanla Rum göçleri artmış ve bölge ağırlıklı olarak Rumlara ev sahipliği yapmıştır. 1789 yıllarında gayrimüslimlerin yaşadığı özerk bir belde olan Ayvalık, 1821 yılında gerçekleşen Yunan Ayaklanması sebebi ile bölgeye iskan politikası uygulanarak Karesi Sancağına sahip yerli halk yerleştirilmiştir. O tarihten itibaren Rum nüfusu bir miktar artsa da bugünkü haline bürünmüştür.

BUNA DA BAKIN...  Artvin Karagöl

Gezilecek Yerler

Ayvalık aşırı yaz sıcaklarında dahi sahip olduğu kuzey ve batı rüzgarları ile oldukça serin olmaktadır. Bu rüzgarlar Kaz Dağları’nın oksijenini semte taşıyarak bölgeyi hem serinletiyor hem de havasını sürekli temiz tutmaktadır.

cunda-adasi

Cunda Adası

Ülkemizin Ege Denizinde bulunan en büyük 4. Adası olma özelliği taşıyan Cunda Adası Ayvalık koyunda yer alan Ayvalık Adalarından bir tanesidir. Cunda Adasının yanı sıra koyda toplam 22 adet ada bulunmaktadır. Alibey Adası olarak ta bilinen ada yerleşim olan tek adadır. 1964 yılında yapılan bir köprü ile Lale Adası’na ardında ana karaya bağlanarak kara yolu bağlantısı sağlanmıştır.

Paylaş

Yorum yapın