Salı, Mayıs 7

Bilecik Ertuğrul Gazi Türbesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ertuğrul Gazi Türbesi, Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde bulunan tarihi bir türbedir. Türbenin 13. Yüzyıl sonlarına doğru inşa edildiği tahmin edilmektedir. Tarihte ilk olarak Osman Gazi için açık mezar olarak yapılması düşünülmüş, ardından da 1. Mehmet yapıyı bir türbe haline çevirmiştir. 1757 yılında Sultan Mustafa tarafından yeniden onarılan bu türbe, ilk yapıldığı dönemdeki gibi etkilere sahip olmuştur. Geçen zamanın ardından bazı hasar durumu tespit edilen Ertuğrul Gazi Türbesi, 1886 yılında onarımı yeniden sağlanarak bugünkü şeklini almıştır.

Altıgen planlı olan bu türbenin üzeri bir kubbe ile örtülmüştür. Sahip olduğu devasa dikdörtgen girişten bir adım sonrası içeri girilir. Taşlardan meydana getirilen türbeye eklenen pencerelerde yoğun bir şekilde kullanılmıştır. Yeniden onarımı sırasında buraya bir çeşmede yapıldı. Aynı zamanda giriş kısmında yapılan değişikliklerle iç yapı büyük oranda değiştirildi. Dönemin etkilerinin yakından görüleceği bu yapı, oldukça sade ve görkemli bir içeriğe sahiptir. Özellikle mekanda kullanılan renkler sayesinde, türbenin daha etkileyici bir mimariye sahip olması sağlanmıştır.

Tarihi:

ertugrul-gazi-turbesi

Anadolu Selçuklu Devletinde bulunan Türklerin sayısı, 1243 yılında gerçekleşen muharebe sonrasında artış göstermiştir. Bu muharebe sonrasında her geçen gün sayısı biraz daha artan Türkler, Bizans Topraklarına akın etmeye başladı.

Bu durumun sonrasında Bizans topraklarında uc beylikler kurulmuştur. 13. Yüzyılın ortasında kurulan beyliklerden en büyüğü olarak kabul edilen Germiyanoğulları Beyliği, Anadolu’da yapmış olduğu fetihler sonrasında burada da yeni beyliklerin kurulmasını sağladı.

Günümüz sınırları içinde Eskişehir’de yer alan Ertuğrul Gazi’nin bu bölgeye nasıl geldiği hakkında net olarak bir bilgi verilmemiştir. Tarihçiler bu konuda farklı görüşler öne sürerken, kesin olarak Söğüt’te yaşadığı biliniyor.

Nasıl Gidilir?

ertugrul-gazi

Ertuğrul Gazi Türbesi, Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde yer almaktadır. Merkezden 500 metre uzaklıkta olan bu türbe, şehirde kolay bir şekilde bulunabilir. Bunun için Söğüt’ün merkezine geldiğinizde soldan bu kadar uzaklıkta ilerlemeniz iyi olacaktır. Ziyaret saati bulunmayan bu türbeyi, istediğiniz her zaman ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda Bilecik merkezine çok yakın bir konumda olduğu için, diğer gezilecek yerlere de ulaşımı kolay bir şekilde sağlayabilir ve kolaylıkla gezebilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Bisiklet Km Saati İle Tüm Yollar Sizin!
Paylaş

Yorum yapın