Cuma, Mart 29

Denizli Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hierapolis kazılarında bulunan eserlerden sonra, eserlerin halka açılması için Hierapolis adı verilen bir müze yapılmıştır. Tarihler 1 Şubat 1984 yılını gösterdiğinde kapıları ziyaretçilere açılan bu müze var olduğu süre boyunca bazı restorasyon çalışmaları geçirmiştir. Zamanın verdiği etkilerden dolayı hasar alan bu bina, 1999 yılında tekrardan bir onarım sürecine girdi. Düzenleme çalışmalarının bitmesinden sonra Nisan 2000 tarihinde bugünkü formuna getirilmiştir.

Hierapolis-Arkeoloji-Muzesi

Hierapolis kentinin içinde yer alan bu müze 14 bin metrekarelik bir alan üzerine kuruludur. Bölümlerden meydana getirilmiş müzenin içinde hamam ve kütüphane gibi kısımlarda bulunur. Üç ayrı sergide tarihi eserlerin sergilenmesine uzun zamandan beri devam edilmektedir. Lahit ve heykel salonu, ve kent tiyatrosu bunlar arsındadır. Zengin sayıdaki esere ev sahipliği yapan bu müze, bu haliyle günümüzün mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında bulunur. Küçük ve büyük pek çok çeşidin bulunduğu bir yer konumundadır. Açık alanda bulunan eserler ise daha çok taş ve mermer tipindeki eserler olarak bilinir. Bunun yanında Tunç çağına ait en görkemli eserlerin yine burada görülmesi mümkündür.

Heykel ve lahitler salonu olarak adlandırılan yerde, Laodikeia ve Hierapolis zamanından bulunmuş olan paye başlıkları, heykeller, sütunlar ve lahitler gibi pek çok içeriği görebilirsiniz. Öte yandan burada Roma döneminden olduğu bilinen çok sayıdaki içerikte yer almaktadır. Yöreye özgü olarak kabul edilen toprak eserlerinin de zengin şekilde görüleceği yerler arasında bulunur. Buraya geldiğinizde müzenin en özel eserlerine tanıklık ederken, zamanın nasıl geçtiğini anlamanız pekte mümkün değildir.

Hierapolis-Arkeoloji-Muzesi

Nasıl Gidilir?

Denizli’de gezilecek yerler arasında bulunan bu müzeye uğramadan geziyi sonlandırmanız tavsiye edilmez. Bu müzeye de uğradığınızda şehrin tarihi yönüne daha yakından bakma şansı yakalayacaksınız. Toplu ulaşım araçlarını kullanarak doğrudan buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. 16 k bir yol gittikten sonra, müzeye ulaşmanız mümkün olacaktır. Öte yandan kendi aracınızla bu müzeye gitmeyi tercih ettiğinizde, şehir merkezinden tabelalar yardımıyla müzeye gidebilirsiniz. Son derece kolay bir yerde bulunduğu ve çok popüler olduğu için burayı bulmanız pek zor olmayacaktır.

BUNA DA BAKIN...  Antalya Side Hakkında, Antalya Manavgat
Paylaş

1 Yorum

  1. kadir çelik on

    Çok eskilerde de müze olarak kullanılmış, zaten çok geniş bir alan yani müze için fazlasıyla uygun, ben önceden bir kez gitmiştim hayran kalmamak elde değil helede biraz arkeolojiye ilginiz varsa bayılıyorsunuz.

Yorum yapın