Cumartesi, Mayıs 4

Denizli Laodicea

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Laodicea Denizli ilinin 6 km uzaklığında yer alan antik bir kenttir. Helenistik kentin kuruluşu ise milattan önce 3. Yüzyıla rastlar. Seleukos Kralı Antiokhos tarafından eşinin anısına kurulmuştur. Millattan önce 130 ve 129 yılları arasında ise bölgenin tamamen Roma’ya bağlanması sağlanmıştır. O dönemin dini sembollerinden biri haline gelen bu kent, Hristiyanlığında en önemli kiliselerinden birine ev sahipliği yapıyordu.

Bu kentte derin bir şekilde yapılan araştırmalardan sonra, pek çok döneme ait kalıntılara sahip olduğu görülmüştür. Özellikle Kalkolitik dönemin en ünlü eserleri de yine burada yer alıyordu. 5 kilometrelik bir yüzölçümüne sahip olan bu kent, dini yapılar açısından da en önemli alanlardan biri olarak kabul edilir. Özellikle Hristiyanlar adına kutsal bir yerdir.

Laodikeia-Kenti

İçeriği:

Kentin tam olarak ana caddesinde Roma döneminin etkilerine rastlanır. Burada iki cepheli olarak tasarlanmış büyük bir havuz bulunmaktadır. Tabi bu havuzun Bizans döneminin içinde bir kez daha onarımdan geçtiğini belirtmek gerekir. Bu bölgede 1960’lı yıllarda Fransız arkeologlar tarafından yapılan kazılar pek çok yeni eserin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Öte yandan içinde bulunan tapınaklarda görüntünün biraz daha etkileyici olmasına neden olan şeyler arasındadır. Dikdörtgen olarak konumlandırılmış bu sütunlar, kentin üç tarafını da çevreleyen bir haldedir. Kabartma şeklinde dizayn edilirken, bu sayede yapının biraz daha gösterişli olmasını sağlamıştır.

Laodikeia-Kenti

Ayrıca kentin güneybatısında konumlandırılmış şekilde bir stadyum ve gimnazyumda bulunur. 24 basamağa sahip olan bu stadyum, önceki dönemlerdeki doğal felaketler nedeniyle büyük bir oranda hasar görmüştür. Bunun yanında bu bölgede imparatorun eşine ithaf ettiği öğrenilen bir yazıtta bulunur. Ziyaretçilerin oldukça ilgisini çeken bu bölge, her dokusunda tarihin derinliklerinin yaşanabileceği içeriğe sahiptir.

Nasıl Gidilir?

Burası şehir merkezine oldukça yakın bir yerde bulunur. Buradan yalnızca minibüslere binerek antik kente ulaşmanız mümkün olacaktır. Doğrudan sadece bu kente yönelik seferler düzenleyen servisleri de bulabilirsiniz. Şehri bilmeyenler bunları kullanırsa, ulaşım açısından herhangi bir sıkıntı çekmemiş olurlar. Eğer kendi aracınızla buraya gidecekseniz Ankara Bulvarını kullanarak ilgili tabelalar üzerinden buraya ulaşmanız mümkündür.

BUNA DA BAKIN...  Telmessos, Fethiye Kral Mezarları (Muğla)
Paylaş

Yorum yapın