Cumartesi, Mayıs 4

Termessos Kaplıcaları, Antalya Tarihi Mekanlar

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Antalya Termessos Kaplıcaları

Termessos kaplıcaları, Termessos nerede? Termessos kaplıcası hangi ilde? Termessos’a nasıl gidilir? Antalya gezilecek yerler, Antalya Termessos.

Termessos kaplıcaları, Antalya’nın ve Türkiye’nin en iyi korunmuş tarihi eserlerden biridir.

Termessos kaplıcası, Antalya’nın kuzeybatısında, Antalya’ya 30 km uzaklıkta Korkuteli yolu üzerinde bulunmaktadır. 1.150 metre yükseklikte, Güllük Dağının güneybatısında doğal bir alan üzerine inşa edilmiştir. Termessos, diğer antik şehirlerin aksine gerçekten farklı bir havaya sahiptir. Bunun sebebi hala tamamen doğal el değmemiş gibi olmasıdır.

Bu antik kentin girişinden itibaren başlayan sarp bir yoldan sonra antik kalıntıların olduğu güzel bir yürüyüş parkuru başlıyor. Termessosluların “Kral Yolu” adını verdikleri bu yol takip edildiğinde istihkâm duvarları, sarnıçlar, meşhur Yenice Geçidi ve antik kalıntılar görülüyor.
Kral Yolu, şehir duvarlarının yanından düz bir istikamette şehir merkezine kadar uzanıyor. Bu yol üstünde görülen agora ve hemen doğusunda muhteşem manzarasıyla tiyatro dikkat çekiyor. Pamphylia Ovası’nın üzerinde bütün manzaraya hâkim olan tiyatro mutlaka görülmesi gereken, şaşırtıcı bir mimari. Üç taraftan uçurumun kenarına inşa edilmiş bu eserin yapım aşamasını merak etmemek imkânsız. Tiyatronun ihtişamı, Toroslar’ın manzarasıyla birleşince uzunca bir mola verip, buranın tadını çıkarmadan ayrılmak mümkün değil. Ancak antik kentten aşağı dönüşe geçildiğinde yabandomuzlarının çok olması  nedeniyle saatin çok geç olmamasına özen gösterilmeli. 

Termessos sakinleri kendilerini Solymi olarak çağırırlardı. Yaşadıkları dağa da verilen bu isim, sonraki yıllarda Zeus’la özdeşleştirilen ve burada da Zeus Solymeus kültünün yükselmesine sebep olan Anadolu tanrılarından Solymos’tan gelmektedir. Termessos paralarında genelde bu tanrı vardır ve paralar yani sikkelere adı verilmiştir.

M.ö. 333 yılında Büyük İskender komutan bu antik şehri istila planları yapmış hatta denemiş fakat başarılı olamayıp geri çekilmiştir.

Buraya giriş için ören yerinin açılışı yaz ve kış aynı ancak kapanış saati değişiyor. Kışın 17.00’da kapanan ören yeri yazın 19.00’a kadar açık…  Giriş Ücreti ise 5 TL…

BUNA DA BAKIN...  Lara, Antalya'nın en güzel plajları

Antik kentin girişinde hemen sağ tarafta tuvaletler bulunuyor. Yiyecek ve içecek satan herhangi bir işletme olmadığı için mutlaka yanınızda su bulunmalı. Termessos’tan ayrılıp tekrar anayola dönüldüğünde en yakın mola yeri Antalya yoluna dönüş istikametinde sağ taraftaki benzin istasyonu. Tuvaletleri ve marketi var.

Paylaş

Yorum yapın