Cumartesi, Mayıs 4

Girne’de Saklı Bir Cennet : Karmi Köyü

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Her köşesi ayrı bir cennet olan Kısbrıs’ta bulunan Karmi Köyü, muhteşem, manzarası, havası,  ile tam bir doğa harikasıdır… Köyün halk arasında bilinen adı Karaman’dır.

1800’lü yılların sonlarından 1960’lı yıllara kadar ada İngiliz sömürgesi altındayken, adayı ziyarete gelen pek çok aristokrat İngiliz harika bir doğaya sahip bu bölgeye yerleşmeye karar vermiş, Bölgede İngiliz sanatçılar ve aileler, harika mimariye sahip muhteşem villa ve köşkler yapmışlar. Siyasi karışıklıkların ve savaş yaşanınca da bir kısmı ülkesine geri dönmüş, bir kısmı ise bu topraklarda yaşamını sürdürmeye devam etmiş. Savaş sonrasında KKTC Hükümeti de, eski bir Rum köyü olan Karmi Köyü ya da bugünkü bilinen adıyla Karaman‘a evlerin onarılması ve bakımın yapılması koşulu ile Kıbrıslı yabancıların yerleşmesini sağlamış.

EVLERİN DE İSİMLERİ VAR

Karaman’ın her sokağının kendine özgü bir ismi var. Kimi adını o sokaktaki  sardunyadan kimi bir erik ağacından almış. Köyde inişli çıkışlı, merdivenli ya da arnavut kaldırımlı daracık ve çok şirin sokaklar var. Sokaklar gibi evler de isimlere sahip. Her evin, her villanın  ismi var. Çok estetik ,şekilde yazılmış isimler, evlerin dış duvar tabelalarını süslüyor.

İlginç sokak isimler, dar yolları, sokak aralarındaki bahçelerdeki rengarenk çiçekleri,  dağ ve deniz havasını bir arada bulacağınız bu köyde, kendinizi adeta zaman tünelinde yolculuğa çıkmış gibi hissedeceksiniz. Bu güzel köye gitmek için, öncelikle, Girne yoluna gelerek Karaman tabelasını bulacaksınız.  O tabeladan saparak 8 km daha gittiniz mi köyün merkezinde bulacaksınız kendinizi. Köye özel aracı ile gidenler park yeri bulma sorunu yaşamazsınız. Köyün merkezinde Virgin Mary (Bakire Meryem) Kilisesi‘ni göreceksiniz işte oraya aracınızı park ettikten sonra köyün dar sokaklarını  dolaşmaya başlayabilirsiniz.

Özellikle evlerin kapılarında her evin ayrı bir simi ve yapılış tarihinin olduğunu fark edeceksiniz. Yol kenarındaki meyve ağaçlarından tazecik meyveleri dalından koparıp yemenin keyfi  bir başka olacaktır. Acıktıysanız köyün içinde cafe, restoran ve  bakkal var. Konaklama yerini de siz seçin Ama bence her köşesi ayrı bir cennet olan bu köyde yaşayacağınız her anın tadını çıkarın.

BUNA DA BAKIN...  Bursa İznik
Paylaş

1 Yorum

  1. mert özgenç on

    Çok tatlı bir yere benziyor, bakalım bu yıl eğer bir aksilik olmassa gidebileceğim, gideceğim yerler arasında Girne de yer alıyor.

Yorum yapın