Salı, Mayıs 7

Madrid Gezi Turu ve Madrid Hakkında Her Şey…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Madrid gezi turu yaparken, şehrin içinde kaybolacağınız harika sokaklarıyla sizi sizden alacak diyebilirim. Madrid, Avrupa kıtasının güzide başkent şehri saraylarıyla, heykelleriyle ve fevkalade yapıtlarıyla İspanya’nın en gözde şehirlerinden biri.  Hiç uzatmadan sizlere bu fevkalade başkenti tanıtmaya başlamalıyım. Madrid gezi rehberi ve Madrid gezilecek yerleri adlı içeriğimizde sizlere Madrid hakkında bilgi sunacağız.

Madrid Hakkında Bilgiler

Madrid Avrupa’da yer alan İspanya’nın başkent şehridir. Turistik açısından Barselona kadar öneme sahip olmasada, bu şehir küçümsenmeyecek kadar turisti kendine çekmekte. Madrid’in güzelliğine güzellik katan müzeleri ve görkemli parkları oldukça iyi diyebilirim. Ülkeye giriş yapabilmek için vize almanız gereklidir. Madrid vize durumunu aşağıda sizlere detaylıca anlatacağım.

Her yapıtı, binası oldukça bakımlı olan bu şehri gezerken, yönünüzü nereye çevirseniz çevirin dünya dışı bir yapıt izlenimini veren bina ve ilerisinde 18. Yüzyılın tozlarından kalmış, oldukça bakımlı başka evler ve binalar görebilmektesiniz.

Ülkemizde hasret çektiğimiz yayalara saygı konusu bu şehirde oldukça öneme sahip. Sokakları daima kıpı kıpır, mekanlarında yaşlı ve genç kitleye sahip müşteriler mevcut.  Madrid gerçekten belirttiğimiz gibi bakımına oldukça fazla önem verilmiş bir şehir. Ulaşımı konusunda hiç sıkıntı yaşamayacağınız ve yaya saygı konusunda oldukça iyi bir yer.

Madrid gezilecek yerler – Madrid’de mutlaka görülmesi gereken yerler

Puerta del Sol

Harika bir meydan olan Puerta del Sol, şehrin kültürel, siyasal ve sosyal hayat açısından kalbi diyebiliriz. İnsanlar bu alana gelerek sosyalleşip, güzel anıtlarını görüp, fevkalade yapıtlarını inceliyor. Turistik açısından oldukça çekici gelen bu meydan, bu özelliği ile gezginler tarafından Madrid gezi listesi içerisine dahil ediliyor.

Madrid gezi rehberi turunuza bu güzel meydanı eklemenize bir diğer sebep ise, bu meydanın şehrin merkezi olarak kabul edilmesidir. İspanyolca “Güneş Kapısı” anlamına gelen bu meydan, uçaktan iner inmez görmeniz gereken yerler arasında. Meydanın etrafında oldukça lüks mekanlar, restoranlar, çok büyük binalar ve parlamento binası yer almakta. Şehrin adeta sembolü haline gelmiş Ayı ve Kocayemiş Ağacı heykeli de bu alanda yer almakta.

BUNA DA BAKIN...  Hollanda: Hem Huzur Hem Eğlence Ülkesi…

Avrupa’nın ilk restoranı olan Botin Restaurant

Madrid gezi rehberi içeriğimize sizleri şaşırtacak, Avrupa’nın ilk restoranı olma özelliğini taşıyan ve tarihi yapısından hiçbir değer kaybetmemiş harika bir mekanla devam ediyoruz. Madrid gezi listesi hazırlarken mutlaka bu listede yer vermeniz gereken bir yer.

Dünyanın en eski, Avrupa’nın ilk restoranı olan Botin Restaurant, 1725 senesinde faaliyete geçmiştir. İçeriye girmeden önce kapıda görebileceğiniz ilk şey, Avrupa’nın ilk tescille restoranı belgesidir. Konumu ve önemi nedeniylede fiyatları da oldukça yüksek olmaktadır. Bir kase çorba içtikten sonra ödeyeceğiniz rakam 10 Euro iken, bir porsiyon kuzu eti yemek istediğinizce ödeyeceğiniz rakam 20 ila 30 Euro arasında olacaktır.

Madrid Kraliyet Sarayı – Palacio Real

Madrid gezi turu yaparken görmemiz gereken başka güzel bir yer daha mevcut. Madrid Kraliyet Sarayı, Avrupa’nın en büyük sarayları arasından yer alan Plaza Royal, Puerta del Sol bölgesine kısa mesafe kadar yakın. İnsanın dış görünüşü çirkinse, iç güzelliği önemli diyoruz ya, Bu yapının içi güzel olduğu kadar, dışı da oldukça güzel. Sarayın mimari yapısı haricinde içerisinde yer alan tablolar ve yemek masaları da oldukça etkileyicidir diyebilirim. Kesinlikle salonda yer alan o devasa büyüklüğe sahip yemek masası, tahtlar, avizeler ve hemen tahtların etrafında yer alan etkileyici havyan heykelleri büyük bir özenle yapılmış diyebilirim.

Bu saraya giriş ücreti 10 ila 15 Euro arasında değişmekte. Rakamlar yıldan yıla değişiklikler gösterebildiği için her zaman iki fiyat arasında bir sunum yapıyorum. Ücretsiz girişlerinde mevcut olduğu bu saraya, her Çarşamba Avrupa Birliği vatandaşları akın akın ziyarete gelmekte. Tabi bunun sonucunda Çarşamba günleri oldukça uzun kuyruklar oluşmakta. Benden demesi kesinlikle bu saraya gezi gününüzü çarşambaya bırakmayın. Tabi abartılacak kadarda uzun kuyruğu yok ama uzun kuyruklarda ramazan geceleri hariç beklemeyi sevmeyen bir milletiz.

BUNA DA BAKIN...  Altınkum Plajı Nerede? Nasıl Gidilir? (Didim)

Etkileyici manzarasıyla Debop Tapınağı

Bu tapınak sadece İspanya ve Madrid için önemli değil, aksine Debop Tapınağı, önem açısında tüm dünyanın önemli değerleri arasında kendine yer edinmiştir. Dünya gezginleri tarafından oldukça yoğun ilgi görmeye başlayan bu yer, Madrid’in turistik yerleri konumuna sahip.

Bu tapınağın oldukça ilginç olan tarafı ise, inşaatı mısır döneminde yapılarak, ardından İspanya’ya hediye edilmesi ve Madrid’e taşınmasıdır. Ziyaret etmeden önce plan yapmanız sizin için oldukça iyi olacaktır. Bu tapınak sürekli ziyaretçilere açık olmazken, haftanın Salı ve Cuma günlerinde belirli saatlerde ziyarete açık kalmakta. Ardından ikinci bir ziyaret için Cumartesi ve Pazar günleri de açık tutulmakta. Bu tapınağa giriş sırasında sizlerden herhangi bir ücret talep edilmemekte.

El Rasto Pazarı

Haftanın her Pazar günü kurulmakta olan bu pazarda ekonomik fiyatlarda turistik eşyalar, kıyafetlerve kendinizle götürebilmeniz için hediyelik eşyalar satılmaktadır. Bir çok ürünü bu pazarda oldukça ekonomik fiyatlardan satın alabilirsiniz. Pazar kalabalık olduğundan, iyi olan ürünler erken saatleri kapış kapış gitmekte. Bu sebeple bu pazara gelmeden önce sabahın erken saatlerine alarmınızı kurmayı unutmayın.

Prado Müzesi

İçerisinden 10 binden fazla esere ev sahipliği yapan bu müze, Madrid gezilecek yerler arasına sanat açısından eklemeniz gereken önemli bir yer. Dünyanın en önemli koleksiyonlarını içerisinde barındırırken, ayrıca bir sanat galerisi de olmaktadır.

Müzenin içine girdiğinizde tam olarak görebilecekleriniz heykellerden tutun,    madeni paralara, çizimlere kadar bir çok harika eser olacaktır. Bu müze Madrid’in en çok ziyaret edilen yerleri arasında yer almakta. Mutlaka bu müzeyi Madrid gezi turu yaparken Madrid gezi listesi içerisine dahil edin.

 

Plaza de Cibeles

Sürükleyici bir şehir olan Madrid’de harika bir meydanla daha tanışın. Madrid gezilecek yerler notlarınıza Plaza de Cibeles’in hareketli kavşağını da dahil edin. Sizi sizden alacak bir ışıklandırmaya sahip Kibele Sarayı bu meydanda yer almakta. Hava karardıktan sonra bu ışıklandırılan sarayın güzelliğini inceleyebilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Barselona Gezisinden İzlenimler

Santiago Bernabeu Stadyumu

Futbol severlerdenseniz elbette bu stadyumu sizde görmek isteceksiniz. Bu stadyum dünyanın en iyi takımlarından biri olan Real Madrid’e aittir. Yaklaşık olarak 81 bin kişiyi ağırlayabilecek bir kapasiteye sahip olan bu stadyum Madrid gezilecek yerler arasına girmeye ve görülmeye değer. Giriş için turistik tur düzenlemekte olan Real Madrid Kulübü, yapılacak olan bu gezi turu için yaklaşık 15 euro civarında bir rakam talep ediyor. Madrid gezi turu listenize futbol aşığıysanız mutlaka ekleyin.

Madrid’i gezmek ne kadar sürer, Madrid kaç günde gezilir?

Madrid gezi rehberi ve Madrid gezilecek yerler listesi yazımıza bu şehri kaç günde gezebileceğinizi yazıyoruz. Madrid kaç günde gezilir? Diyorsanız; bu güzel başkenti gezmek için harcayacağınız gün sayısı yaklaşık olarak 2 ila 3 gün arasındadır. Harika müzelerini hızlı bir şekilde gezip görürseniz, veya bazı müzeleri görmeyi es geçerseniz 2 ila 3 gün arasında bu şehri tam olarak gezme fırsatına sahip olabilirsiniz. Sanat severler için es geçilmeyecek, değerine değer biçilemeyecek harika 3 müzesi mevcut ve detaylı gezilmesini öneririm.

Sizlere Madrid hakkında bilgi sunmaya çalıştığımız içeriğimizde tam olarak Madrid gezilecek yerleri tanıttık. Sizlerde İspanya Madrid görülecek yerleri beğendiyseniz bu içeriği paylaşmayı unutmayın. Madrid hakkında görüşlerinizi, deneyimlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın. Ayrıca gezdiğiniz ülkeri Gezi Hub’da yayınlayarak diğer gezginlerinde okumasını sağlayın. Aramıza katılarak gezdiğin yerler hakkında görüşlerini bizimle paylaş. Üye olarak Gezi Hub ailesine katılabilirsiniz. Madrid gezilecek yerler adlı içeriğimizin sonuna geldik. Diğer ülkeler ve şehir hakkındaki yazılarımad da göz atarsanız sevinirim.

 

Paylaş

Yorum yapın