Salı, Mayıs 7

Artvin Mençuna Şelalesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Karadeniz bölgesi gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Özellikle Artvin ilinde birçok doğal mekan ve güzellik bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Mençuna Şelalesidir. Artvin’in Arhavi ilçesi sınırlarında bulunan Mençuna Şelalesi ilçenin en çok ziyaret edilen noktalarından bir tanesidir. Her geçen gün turizm değeri artan şelale etrafında birçok doğal güzellik, ağaç, çeşitli bitki örtüsü, yabani hayat ve tarihi köprüleri ile ziyaretçilerini beklemektedir.

Arılı Dağların arasında kopup gelen birçok ufak büyük derenin birleşmesi ile meydana gelen şelale yaklaşık 100 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Şelaleden akan sularla oluşan bir 200 metrekarelik bir göle sahip olan doğal güzellik hemen arkasından bir başka şelale ile Kamilet deresine ulaşmaktadır. 2. Şelalenin yüksekliği ise yaklaşık 10 metredir. Buradan akan sular 200 metre sonra dere vasıtası ile yoluna devam etmektedir. Mençuna şelalesini ziyaret etmek için en uygun zamanlar kuşkusuz dağlardaki buzların eridiği nisan ve mayıs aylarıdır. Bu aylarda doğanın kendini yenilemesi ve doğal güzelliklerin birbiri ardına ortaya çıkması gelenleri hayran bırakmaktadır. Gürül gürül akan suyu, yemyeşil doğası ve temiz havası ile herkesin gidip görmesi gereken yerlerden bir tanesi kuşkusuz.

artvin-mencuna-selalesi

İçerdiği Güzellikler

Arhavi’de Cenevizliler döneminde kaldığı bilinen ve o yıllar gözetleme kalesi olarak kullanılan Ciha Kalesi bulunmaktadır. Mençuna Şelalesine giderken yolda Kemer Köprü Köprüsü, Gemi Kayası, Arhavi Merkez Camii, Dikyamaç Camii, Ulukent Camii, Derecik Köprüsü ve Taş gemi gibi birçok tarihi güzellikler barındırmaktadır. İçerdiği güzelliklerle kendisine hayran bırakacak bir doğal güzellik kesinlikle.

Mençuna Şelalesi ’ne Nasıl Gidilir

artvin-mencuna-selalesi

Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunan şelale Arhavi’nin merkezinden 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Mençuna’ya ulaşmak için Rize yolundan gelirken Arhavi merkezine girmeden Ortacalar yolunu takip ederek sağda kalan yolu takip etmeniz gerekecek. Daha sonra Mençuna Şelalesi levhalarını takip ederek Çifte Kemer köprülerine kadar ilerleyeceksiniz. Daha sonra köprülere ulaştığınızda köprülerden geçerek Mençuna Şelalesi tabelasından sağa dönerek dereyi sağınıza alarak 3 ila 4 km ilerleyip aracınızı ulaştığınız yerdeki alana park edebilirsiniz. Bu adımdan sonra yola yayan olarak devam etmeniz gerekecek. 15 – 20 dk. yürüme mesafesinin ardından Mençuna Şelalesine ulaşacaksınız.

BUNA DA BAKIN...  Antalya'nın Olmazsa Olmazlarından biri Düden Şelalesi
Paylaş

Yorum yapın