Salı, Mayıs 7

Balıkesir Kaz Dağları

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ülkemizin en görülmeye değer ve önemli değerlerinden olan Kaz Dağları Antik zamanlardan beri birçok efsaneye ev sahipliği yapmıştır. Diğer bir adı İda olan Kaz Dağları görülmeye değer doğa harikalarından biridir. Şehrin boğucu ve korkutucu atmosferinden kaçmak için gidebileceğiniz en mantıklı yer olan Kaz Dağları mis gibi kokan zeytin bahçeleriyle, kızılçam ve meşe ormanlarıyla donanmış görülmeye değer bir yerdir. Yaz ortasında Ege’nin bunaltıcı sıcağından kaçabileceğiniz adeta doğal bir klima varmış gibi her yerinden serinlik akan bu yer kendisine insanı çekiyor. Kafa dinlemek istiyorum, kalabalık olmasın, sakin sessiz doğayı içime çekebileceğim bir yer istiyorum diyorsanız olmanız gereken yer Kaz Dağları. İçeri girdiğinizde sizi kuş melodileri, buz gibi su kaynakları ve adeta ahenkle dans eden şelaleler karşılıyor. Şifalı kaynakları ile sizi huzurun kollarına bırakarak yaz sıcağını unutturuyor.

Efsanevi Güzellik Yarışması

balıkesir-kaz-daglari

Efsaneye göre Kazdağı dünyadaki ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yerdir. Efsaneye göre Zeus, yaptığı toplantıya tanrıça olarak adlandırılan Eris’i çağırmamış. Eris’te altından yapılmış bir elma göndermiş toplantıya ve “Bu elmayı en güzel tanrıçaya verin”demiş. Üç güzel tanrıça Afrodit, Athena ve Hera aralarında bu elmanın kime verileceği hususunda ayrılığa düşünce Zeus en güzel tanrıçanın pariste seçilmesi gerektiğini söyleyerek parise göndermiş tanrıçaları. Afroidit Helen’i yani dünyanın en güzel kadınını Paris’e aşık edeceğine dair Paris’e söz vermiş ve bunun karşılığında Paris altından yapılmış elmayı Afrodit’e vermiş. Paris Helen’e sırılsıklam âşık olmuş ama Helen’in evli olmasından dolayı savaşa neden olmuş bu durum.

Kaz Dağları Gezilecek Yerler

1.Sütüven Şelalesi

Sarıkız yaylasından başlayan ve çay olan Kızıl keçili de yer alan Sütlüden müthiş manzarasıyla kendisine görenleri hayran bırakan bir doğa harikasıdır. Su çok soğuk olmasına rağmen yüzmekten keyif alacağınız Sütüven Şelalesi görmeniz gereken yerlerden ilkini oluşturuyor.

BUNA DA BAKIN...  Bolu Kartalkaya Kış Turizmi

2.Hasanboğuldu

Sütüvenden ileriye gittikçe dere karşısındaki patika yolu izleyerek ulaşabileceğiniz bu yerde Romalılardan kalmış olduğu rivayet edilen su kemerlerini sol tarafınızda görebilirsiniz. Hafta sonları kalabalığı kendisine çeken bu yer hafta içi sessizliğe bürünüyor ve kafanızı dinlemek için size mükemmel bir ortam sunuyor.

3.Pınarbaşı

Kafa dinlemek isteyenler için çok iyi bir ortam olmasa da ailenizle piknik yapabileceğiniz bu yer Güre köyünde ve Akçay’a yaklaşık olarak 6 km uzaklıkta bulunmakta. Günümüzde mesire alanları arasında en çok gezilen ve ilgi gören yerlerden biri olan Pınar başında Kaz dağlarından gelen kar sularının çıkıp buz gibi serin bir dere oluşturması insanları oraya çeken şeylerin başından geliyor. Genellikle günübirlik mangal ve benzeri faaliyetler için kullanılmaktadır.

Sarıkız Tepesi ve Çamlıbel köyü gibi gezilip görülecek daha birçok yer vardır. Sonuç olarak eğer Balıkesir’e uğrarsanız buralara uğramadan ayrılmayın.

Paylaş

Yorum yapın