Salı, Mayıs 7

Huzurlu Bir Sahil Beldesi: Foça

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Foça İzmir iline uzaklığı 64 km olan huzur dolu, sakin bir sahil ilçesidir İzmir Körfezinin çevrelediği bu bölge eski ve Yeni Foça olmak üzere ikiye ayrılmıştır isminden de anlaşılacağı üzere tarihi havası korunan alanıdır. Nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarının yaşadığı, mavi  koyları, zeytin ağaçlarıyla süslenmiş  sakin, en huzurlu deniz kenarı kasabasıdır.

yeni-foca-plaj

 

Tarih İle İç İçe Bir Belde Foça

Tarihle iç içe, olan şirin beldeye sahilden denize baktığınızda önünüzde balıkçı tekneleri, ardı sıra sırlanmış küçük adacıklar,  taş evleri, daracık sokakları ve güler yüzlü insanlarıyla sıcacık bir Ege ilçesidir. Güneşin, en güzel doğup en güzel battığı yerdir. Öyle ki; Foça için, dünyanın en güzel gece manzarasına sahiptir desem sanırım abartmış olmam.yeni-foca

Foça’ya Gidip  Dibek Kahvesi İçmemek Olmaz

Gezilecek Yerler

Siren kayalıkları, hâli hazırda nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarının evi. Müthiş bir doğal kalıntı olan Siren kayalıkları, zamanında birçok Antik Yunan sanatçılarının gözdesi olmuş. Şu an bölge Akdeniz fokları gerekçesiyle koruma altında.

Beşkapılar Kalesi, ileçnin en göz alıcı yerlerinden biri. Surların arasında çevrilmiş olan bu kale, yine çok eski zamanlara dayanıyor. Bu surlar, içerisinde Athena tapınağını da bulunduruyor.

Şeytan hamamı da Eski Foça’nın pek bilinmedik yerlerinden biridir. Aslında bir hamam değil, mezarlıktır. Neden Şeytan hamamı dendiği hakkında da pek çok rivayet bulunduğu gibi kesin bir bilgi yoktur.

Athena Tapınağı, Baş Tanrıça olan Athena’nın heykelinin yer aldığı çok eski bir tapınak. Dünyanın bir çok yerinden burada araştırma yapmak üzere bilim insanı gelmekte, ve hâla kazılar devam ediyor. Bu bölgeye yakın bir yerde de Rum Mezarlığı bulunmakta.

Yine gezilecek yerler arasında Foça Pazarı bulunmakta. Yerli halk meyve ve sebze ihtiyâcını çok ucuz bir şekilde buradan karşılıyor. Siz de gittiğinizde organik ve katkısız ürünleri bu pazardan temin edebilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Muğla'nın Kraliçesi Göcek...

Sahil kısmında bulunan restoran ve barlar, uygun fiyatlara hem yemek yiyebilme, hem de müzik eşliğinde eğlenme imkânı sunuyor.

Sahil boyu sıralanmış, balık lokantaları, bar, çay bahçeleri ile şehrin gürültüsünden kaçıp kafanızı dinleyebileceğiniz nadide sahil kasabalarından biridir. Bir de Kozbeyli Köyünde yapılan dibek kahvesi meşhurdur Foça’nın Yeni Foça ile İzmir yolu arasındaki bu küçük köy meydanındaki kahveye gidip kahve içilmeden gelmeyin derim.

 

 

Paylaş

Yorum yapın