Salı, Mayıs 7

Balıkesir Akçay

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Balıkesir Edremit ilçesine bağlı olan Akçay semti tarihi ve doğal mekanları ile birçok gezginin odak noktası haline gelmiş semtlerimizden bir tanesidir. Edremit’e 8 kilometre uzaklıkta bulunan İzmir’den Çanakkale’ye giden yolunda üzerinde bulunan kavşaktan Akçay’a gidilmektedir.

Edremit körfezinin kıyısında Kaz Dağları’nın ise eteklerine serilen Akçay semti sahip olduğu sahili, havası, bitki örtüsü, kaynak suları ve ulaşım kolaylığı gibi özellikleri ile gezginler tarafından cazibe merkezi haline gelmiştir. Akçay semtine gelen gezginlerin büyük çoğunluğu yerli turist ve yazlıkçılardan oluşmaktadır. Özellikle yaz aylarında oldukça rağbet gören bir bölge olarak dikkat çekmektedir.

Doğal Güzelliklerin Ortak Noktası: Akçay

sari-kiz-heykeli

Ege bölgesinin nadide semtlerinden bir tanesi olan Akçay’a baktığımızda semte ilk girişte bizleri oldukça büyük ve oldukça güzel olan Cumhuriyet Meydanı karşılamaktadır. Sahil de büyük bir iskele, plajlar, restoran çay bahçeleri, deniz kıyısına paralel yürüyüş yolu, hediyelik eşya satıcıları, lokmacılar, dondurmacılar, mısırcılar ve dinlenmek için birçok mekan sizi beklemektedir. Akçay’ın en ünlü efsanesinin kahramanı olan Sarı Kız’ın heykeli meydanda ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği noktalardan bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Ayrıca çocuklar için Luna Park ve doğal alanlar bulunmaktadır.

Akçay oldukça zengin yeraltı kaynaklarına sahiptir. Nitekim bu semtte içme suyu ücretsizdir. Meydanda yer alan çeşmeden akan su içilebilmektedir. Akçay denizi yaz ayı boyunca bile oldukça soğuk ve tabanı çakıl taşlıdır. Deniz suyunun sürekli soğuk olmasının temel nedeni deniz tabanından çıkan tatlı sulardır. Akçay yeraltı zenginliğinin yanı sıra yer üstü zenginliği ile de ön plana çıkmaktadır. Akçay’a oldukça yakın konumda bulunan tarihi ve doğal mekanlar;

 • Antandros Antik Kenti
 • Çamlıbel Mesire Alanı
 • Güre Kaplıcaları
 • Güredeki Pınarbaşı Piknik Alanı
 • Hasan Boğuldu
 • Hanlar Piknik Alanı
 • Tahtakuşlar Köyü Etnografya Müzesi
 • Assos – Behramkale
 • Ayvalık
 • Mıhlı Çayı
 • Küçükkuyu
BUNA DA BAKIN...  Ağva Gezi Rehberi...

Bu noktalardan bir kaçıdır. Sahip olduğu doğal kaynakları ve tarihi yapısı ile gezilmesi ve görülmesi gereken nadide yerlerden bir tanesidir. Balıkesir tarihi ve doğal güzellikler açısından ülkemizin en zengin şehirlerinden bir tanesidir. Kuşkusuz bu semt de Balıkesir’in en nadide noktalarından bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır.

balikesir-akcay

Nasıl Gidilir?

Akçay semtine ulaşım olanakları oldukça kolaydır. İzmir – Çanakkale yolu üzerinde yer alan semte otobüslerle veya özel aracınızla gidebilirsiniz. Ayrıca semte 10 kilometre mesafede yer alan Edremit Koca Seyit Hava limanı üzerinden de ulaşabilmeniz mümkündür.

Paylaş

Yorum yapın