Perşembe, Nisan 4

Kazdağı Milli Parkı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kazdağı Milli Parkı Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer alan Kaz Dağlarında bulunan milli parklarımızdan bir tanesidir. 1993 yılında milli park olarak ilan edilen bölge Ayvacık, Kazdağı, Bayramiç ve Yenice Orman İşletme Müdürlüklerinin kontrolündedir. Edremit Körfezinin kenarında bulunan milli parkın güneyinde Güre kaplıcaları yer almaktadır.

Kaz dağları antik dönemde halk tarafından İda Dağı olarak adlandırılmakta idi. Asırlar boyunca birçok insana ve uygarlığa yuva olan bu dağlar mitolojik tarihe göre dünyadaki ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer olarak bilinmektedir. Afrodit güzellik yarışmasını kazanır ve tarihte en çok adı anılan kadınların arasına adını yazdırır.

Günümüzde Kazdağı Milli Parkı

kazdagi-milli-parki

Kazdağı Milli Park’ının etrafında Astrya, Pedosos, Anderia, Antandros, Khrysa, Thebe ve Killa isimli yerleşim bölgeleri bulunmaktadır. Milli Parka oldukça yakın konumda önemli 3 adet antik kent bulunmaktadır. Bu antik kentler tarih kitaplarında yazan bilgilere göre Troya savaşından önce kurulmuşlardır. Adramyttion Antik Kenti Edremit’e 6 kilometre uzaklıkta bulunurken, Kaletaşı tepesinde bulunan Antandros antik kenti ise dağın güney yakasında bulunmaktadır. Üçüncü ve son antik kent ise Çanakkale ilinin sınırları içerisinde yer alan Assos Antik Kentidir. Kaz Dağının en çok bilinen efsanesi ise İda Dağı efsanesidir.

Kazdağı Milli Parkı yüz ölçümü olarak 20,935 hektar genişliğindedir. Marmara ve Ege Bölgelerinin sınır noktalarında bulunan milli park Balıkesir sınırları içerisinde bulunmaktadır. Antik Dönemde İda Dağı olarak bilinen Kaz Dağı, Balıkesir’in Biga Yarımadasının en yüksek dağı olma özelliğini taşımaktadır. Oldukça zengin bitki örtüsüne sahip olan milli parkta Kazdağı Göknarı olmak üzere birçok nadir bitkiye ev sahipliği yapmaktadır.

Milli park ilkbahar ve yaz aylarında ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Sahip olduğu vadiler, kanyonlar ve deniz ile orman havası ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Kampçılar, doğa yürüyüşü severler ve fotoğrafçılar için adeta bir cennet olan milli park her mevsim ayrı bir güzellik barındırmaktadır.

BUNA DA BAKIN...  Doğanın İnsanlara Hediyesi Antalya Güllük Dağı Milli Parkı

Efsanelerin Anavatanı

Kazdağı geçmişten günümüze birçok insanın yuvası olan nadide bölgelerden bir tanesidir. Kuşkusuz insanın olduğu yerlerde masallar, efsaneler ve hikayeler eksiksiz olmaz. Nitekim Kazdağı hakkında onlarca efsane ve masallar türetilmiştir. İda Dağı Efsanesi, İlk Güzellik Yarışması masalı ve Hasanboğuldu öyküleri meraklıların bölgeyi ziyaret etmesindeki cezbedici etkenler olduğu kuşkusuz ortadadır.

Paylaş

Yorum yapın