Cumartesi, Mayıs 4

Balıkesir Sarımsaklı Plajı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Balıkesir ili ülkemizin doğal zenginliği bol ve turistik açıdan oldukça büyük potansiyele sahip illerimizden bir tanesidir. Sahip olduğu Manyas kuş cenneti, Ayvalık, Kaz dağları, Erdek ve Sarımsaklı Plajı gibi birçok güzelliği bünyesinde barındırmaktadır. Ziyaretçiler tarafından oldukça büyük ilgi gören bu noktalar her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır. İşte bu güzelliklerden bir tanesi de kuşkusuz Sarımsaklı Plajıdır.

Sarımsaklı plajı Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunmaktadır. Bulunduğu yarımadanın güney tarafında kalan plajın batısında Yunan Adaları bulunmaktadır. Sarımsaklı plajı toplamda 7 kilometre uzunluğunda olup oldukça uzun plajlarımızdan bir tanesidir. Plajın kumları göze hoş gelen bir sarılığa sahip olmakla birlikte deniz tabanını da kaplamaktadır. Deniz yüzmeye gelenler için oldukça berrak ve temiz bir görünüme sahiptir. Bu denizde yüzerken balıklar sizlere eşlik etmektedir.

Deniz oldukça sığ ve yüzmeye oldukça müsaittir. Yer yer ufak çaplı derinlikler ve kayalıklar ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlar için hazırlıklı olmakta fayda olacaktır.

Soluksuz Mavilik ve Altın Sarısı Kumlar: Sarımsaklı Plajı

Yaz aylarının vazgeçilmez uğrak noktalarından bir tanesi olan plaj yalnızca yaz aylarında değil 4 mevsim ziyaretçi akınına uğramaktadır. Sonbaharda ve serin havalarda sahil havası almak isteyenler için birebir yer olan Sarımsaklı Plajında birçok uğrak noktalar bulunmaktadır. Plaja paralel olarak uzanan yol akşam saatlerinde trafiğe kapatılarak yayaların rahatlıkla yürüyebileceği meydana çevrilmektedir. Akşam saatlerinde bu sokakta midyeciler tezgahlarını açar, dondurmacılar, mısırcılar, lokmacılar ve kumpirciler ziyaretçilere adeta ziyafet sunar. Yiyeceklerin yanı sıra sokakta hediyelik eşyalar, kitaplar ve daha birçok ürün satılmaktadır.

Sahilde güzel bir akşam geçirmek için birebir uğrak mekanı olan plajda geceleri canlı müzikler geceye eşlik ederken çocuklar için eğlence mekanları ve lunaparklar bulunur.

Şeytan Sofrası

sarimsakli-plaji

Şeytan Ayağı

Sarımsaklı Plajı sahip olduğu birçok güzelliklerle sizleri beklemektedir. Bu güzelliklerden bir tanesi de kuşkusuz Şeytan Sofrasıdır. Bölgeye hakim bir noktada bulunan Şeytan Sofrası Midilli ve Ayvalık manzaralarını ayaklarınızın altına sermektedir. Şeytan Sofrası adını halk tarafından üstünde şeytanın ayak izi olduğuna inanılan bir oyuktan almıştır. Bu oyuk insanlar tarafından zamanla batıl inanç bölgesine çevrilerek farklı adetler türetmişlerdir. İnsanlar bu oyuğa kurdele bağlayarak, içine madeni para atarak ve çeşitli kağıtlar bırakarak dilekte bulunmaktadırlar. Bilimsel olarak bu oyuk ise yüzyıllar önce patlayan bir lavdan akan birikintilerden oluşmuştur.

BUNA DA BAKIN...  Datça Nasıl Bir Yer? Datça Taş Evler
Paylaş

Yorum yapın