Pazar, Mayıs 5

Bursa Yeşil Türbe

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bursa Yeşil Türbe, Çelebi Sultan Mehmet tarafından 1421 yılında yaptırılmıştır. Kentin doğusunda yer alan Yeşil ilçesinde bulunan türbe, Yeşil Cami ile karşılıklı olarak inşa edilmiştir. Nakkaşları Mehmed El Mecnun ve Ali Bin İlyas Ali’dir. Belki de Türk mezar anıtlarının en etkileyici özelliklerine sahip olan türbelerinden biri durumundadır.

yeşil türbe

Selçukludan gelen kümbet geleneğini devam ettiren bu yapının sekiz köşesi vardır. Dış görünümü tek katlı olarak tasarlanmış olup, gerçek görüntüsü bundan daha farklı olarak bilinir. Sekiz köşeli kasnağı bulunan yapının yüksekliği ise 6.60 metre durumundadır. Girişinde bulunan çinilerin orijinal olduğu yapı, lotus motifleriyle süslenmiş durumdadır. Bunların hemen etrafında da altın yaldızlı kitabe vardır. Yapının iç duvarları 3 metre yüksekliğe sahip olan çinilerle kaplanmıştır. Bunların üstünde Hz. Muhammed’in bazı sözleri de yer almaktadır. Tam anlamıyla bir sanat eseri gibi gözüken türbe, renklerin ustaca harmanlandığı yerler arasındadır. İçinde de görsel olarak bu zenginlik bulunurken, her detayı ince bir şekilde ortaya çıkarılmış durumdadır. Selçuklu dönemine ait olan madalyonlar ve pencerenin hemen üzerinde detaylandırılmış olan işlemelerle birlikte oldukça şık bir görüntü ortaya çıkmış durumdadır. Türbede Çelebi Sultan Mehmet’in kızlarından olan Selçuk Hatun, Ayşe Hatun, Sitti Hatun ve vebadan ölen oğulları Yusuf ve Mahmut vardır. Son onarımı 1945 yılında Mimar Macit Rüştü Kural tarafından yapılmıştır.

Nasıl Gidilir?

yesil-türbe

Yıldırım’da bulunan Yeşil Türbe, bölgenin yakından bildiği yerler arasındadır. Yani buraya gitmek istediğinizde merkezi bir yerde bulunduğundan dolayı zorlanmadan bir yolculuğu başlatmış olacaksınız. Bunun için Terminalden 99 numaralı otobüse binerek direk olarak yeşil türbenin önünde inebilmeniz mümkündür. Ulu Cami’ye yürüme mesafesinde olduğu için, buradan siteler yönünde ilerlerseniz 10 dakikalık sürenin sonunda Yeşil Türbeye ulaşmış olursunuz. Eğer buraya Feribot ile geldiyseniz, F3 numaralı otobüsü tercih ederek doğrudan buraya ulaşabilirsiniz. Güzelyalı’ya feribotu tercih ederek geldiyseniz, o zaman 1/GY numaralı otobüse binerek buradan da Emek metrosunda inmeniz gerekir. Metronun hemen çıkışından sonra sizleri bekleyen S1 ve S2 otobüsleri ile bu türbeye varabilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Bursa Gölyazı
Paylaş

Yorum yapın