Pazartesi, Mayıs 6

Perge Antik Kent Antalya

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Perge Antik Kent Nerede

Perge Antik Kent, Denizlinin 18 km kuzeyinde bulunan Perge Antik Kenti kentte bilinen bir çok tapınak ve diğer dinsel yapının varlığı nedeniyle Arkeoloji litaründe Holy City” yani Kutsal Kent olarak anılıyordu.Kentin kuruluşu ile ilgili net bilgiler olmamasına karşı MÖ. II. YY. başlarında Bergama Krallarından II. Eumenes tarafından kurulduğu bilinmektedir. Deprem kuşağı üzerinde yer alan  bu antik kent Neron dönemi depreminden büyük zarar gördüğünden tekrar yenilenmiştir.

Perge’nin Büyüleyici Atmosferi

perge antik kent perge antik kenti perge perge-antik-kent-nerede

Hierapolis Roma dönemi sonrasında Bizans döneminde de çok önemli bir merkez haline gelen kent XII. yüzyıl sonlarına doğru Türklerin eline geçmiştir. Tatilini Antalya’da yapmak isteyenlere Perge Antik Kent’i ziyaret etmek sizi çok ayrı bir zamana götürecektir. Perge’nin bu büyüleyici atmosferinden uzun süre kurtulamayacaksınız.

Yeşile Maviye Doyacağınız Antik Kent Perge Antik Kenti

 Yeşile ve maviye doyacağınız bu antik kentteki tarihi kalıntılara hayran kalacaksınız. Denizden onlarca km içeride bu güzel liman kentindeki sütunlu yolu, yolun ortasındaki su kanalından tutunda giris surları, hamamları, dükkanları, velhâsıl her şeyi ile ziyaret edilmeyi fazlası ile hak ediyor

BUNA DA BAKIN...  Konyaaltı Plajı Antalya Nasıl
Paylaş

Yorum yapın