Perşembe, Nisan 26

Bir Başkadır Foça Geceleri

0

Bir Başkadır Foça Geceleri

Foça İzmir iline uzaklığı 64 km olan huzur dolu, sakin bir sahil ilçesidir İzmir Körfezinin çevrelediği bu bölge eski ve Yeni Foça olmak üzere ikiye ayrılmıştır isminden de anlaşılacağı üzere tarihi havası korunan alanıdır. Nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarının yaşadığı, mavi  koyları, zeytin ağaçlarıyla süslenmiş Dünyanın en güzel sakin, en huzurlu deniz kenarı kasabasıdır.

yeni-foca-plaj

 

Tarih İle İç İçe Bir Belde Foca

Tarihle iç içe, olan şirin beldeye sahilden denize baktığınızda önünüzde balıkçı tekneleri, ardı sıra sırlanmış küçük adacıklar,  taş evleri, daracık sokakları ve güler yüzlü insanlarıyla sıcacık bir Ege ilçesidir. Güneşin, en güzel doğup en güzel battığı yerdir. Öyle ki; Foça için, dünyanın en güzel gece manzarasına sahiptir desem sanırım abartmış olmam.yeni-foca

Foça’ya Gidip  Dibek Kahvesi İçmemek Olmaz

Sahil boyu sıralanmış, balık lokantaları, bar, kaffe çay bahçeleri ile şehrin gürültüsünden kaçıp kafanızı dinleyebileceğiniz nadide sahil kasabalarından biridir. Birde Koz beyli Köyünde yapılan dibek kahvesi meşhurdur Foça’nın Yeni Foça ile İzmir yolu arasındaki bu küçük köy meydanındaki kahveye gidip kahve içilmeden gelmeyin derim.

Yazar: Dilek Soyak

Paylaş

Yorum yapın